W Samorządzie Rejonu Wileńskiego odbyło się w tym tygodniu zebranie grupy roboczej ds. zachowania tradycji wicia palm na Wileńszczyźnie. Podczas spotkania omówiono działania, które w latach 2019–2023 zrealizowano w celu zachowania tradycji wicia palm wileńskich, oraz plan zadań na lata 2024–2028.
Według przewodniczącej grupy roboczej, wicemer rejonu wileńskiego Edyty Tamošiūnaitė, Samorząd Rejonu Wileńskiego będzie ubiegać się o wpisanie tradycji wicia palm wileńskich na listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego UNESCO.
Przypomnijmy, iż lista niematerialnego dziedzictwa kulturowego wymagającego pilnej ochrony (ang. List of Intangible Cultural Heritage in Need of Urgent Safeguarding, USL) to lista zjawisk z zakresu dziedzictwa niematerialnego i związanych z nim przestrzeni kulturowych wymagających pilnych działań na rzecz ich ochrony. Lista, stworzona na mocy Konwencji UNESCO w sprawie ochrony niematerialnego dziedzictwa kulturowego (ang. Convention for the Safeguarding of the Intangible Cultural Heritage), prowadzona jest przez UNESCO.
„Dążenie do wpisania tradycji wicia palm na Wileńszczyźnie na listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego UNESCO jest bardzo ważnym krokiem w kierunku zachowania kilkusetletniej tradycji wicia palm w rejonie wileńskim. Ważne jest należyte przygotowanie wniosku o wpis, proces ten będzie wymagał starannie przygotowanych dokumentów, jasnego i szczegółowego opisu rzemiosła wyplatania palm. Cały ten proces wymaga odpowiedzialnej pracy przygotowawczej i współpracy różnych zainteresowanych stron, w tym instytucji kultury, społeczności lokalnych, palmiarek i władz. Należy natychmiast rozpocząć prace przygotowawcze”
– powiedziała wicemer Tamošiūnaitė o przygotowaniu planu działań na rzecz zachowania tradycji wicia palm wileńskich.
W spotkaniu zorganizowanym z inicjatywy wicemer Tamošiūnaitė, uczestniczyła kierowniczka i główna specjalistka Wydziału Kultury, Turystyki i Sportu Samorządu Rejonu Wileńskiego – Lilia Andruszkiewicz i Grażyna Gołubowska, Jolanta Lapińska, dyrektor Centrum Rzemiosła Tradycyjnego w Dworze Houwaltów w Mejszagole, Janina Norkunienė, dyrektor Izby Palm i Użytku Powszechnego w Ciechanowiszkach. Wzięła też udział i swoimi spostrzeżeniami podzieliła się Ramutė Kraujalienė, przewodnicząca Wileńskiej Wspólnoty Litewskiego Związku Twórców Ludowych, Agata Granicka, palmiarka, kierowniczka Zrzeszenia Palmiarek Wileńszczyzny, Anna Pilarczyk-Palaitis, autorka filmu o palmach podwileńskich oraz Algimant Baniewicz, dyrektor Muzeum Etnograficznego Wileńszczyzny w Niemenczynie.
W 2019 roku tradycja wicia palm na Wileńszczyźnie została wpisana na listę dziedzictwa kulturowego Litwy.
RES na podst. vrsa.lt
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!