Litewskie Ministerstwo edukacji, nauki i sportu chce zwiększenia zakresu nauczania i używania języka litewskiego w szkołach służących mniejszościom narodowym. Tymczasem zdecydowana większość takich szkół, to placówki z polskim językiem nauczania.
Po długich dyskusjach na temat poprawy jakości kształcenia w szkołach mniejszości narodowych na Litwie, resort przedstawił propozycje zmian. Do dyskusji publicznej.
Stopniowo zwiększać nauczanie i używanie języka litewskiego w szkołach, wzmacniać znajomość języka litewskiego wśród nauczycieli, dać samorządom większą samodzielność,
– cytuje dzisiejszą wypowiedź ministra Gintautasa Jakštasa portal l24.lt.
Według ministerstwa, propozycje te mają na celu stworzenie dla dzieci większych możliwości opanowania języka litewskiego już w przedszkolach i klasach początkowych.
– Jeśli dążyć do tego, aby przeznaczyć jeden dzień na naukę języka litewskiego w przedszkolach, moglibyśmy stopniowo zwiększać co roku o jedną dodatkową godzinę nauki języka litewskiego i nie wymagałoby to żadnych dodatkowych środków,
– tłumaczył wiceminister oświaty, nauki i sportu Ramūnas Skaudžius.
– Gdybyśmy stopniowo dążyli do ujednolicenia liczby godzin języka litewskiego w szkołach początkowych, potrzeba na to około 150 tys. euro i około 20 dodatkowych nauczycieli. Innymi słowy, istnieją środki na nauczanie języka litewskiego i potrzeba już tylko zgody.
Wiceminister oświaty mówił też o pomyśle nauczania historii, geografii, kształcenia obywatelskiego w języku litewskim.
Decyzją rady szkoły obowiązkowy język mniejszości narodowej może być do wyboru. Szkoła mogłaby sama zadecydować o zatrudnianiu nauczycieli, którzy będą uczyć w języku litewskim,
– powiedział Skaudžius.
Pedagodzy będą mogli doskonalić swoją znajomość języka litewskiego na platformie kursok.lt.
Zdaniem ministra Jakštasa, w placówkach oświatowych mniejszości narodowych potrzebne są zmiany. Według danych resortu oświaty, wyniki egzaminów maturalnych w szkołach rosyjskojęzycznych są niższe niż w innych szkołach. Jeśli językiem nauczania jest litewski, to przynajmniej jeden egzamin maturalny zdaje 93 proc. abiturientów, gdy językiem wykładowym jest polski – 87 proc., gdy rosyjski – zaledwie 83 proc.
Na Litwie działa około 50 szkół z polskm językiem nauczania wraz z filiami.
ba za l24.lt
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!