W dniach 30–31 stycznia w Brukseli minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz uczestniczył w nieformalnym posiedzeniu ministrów obrony państw Unii Europejskiej, organizowanym przez prezydencję belgijską. Szefowie resortów państw UE odbyli szereg spotkań roboczych dotyczących wsparcia dla Ukrainy, zaangażowania wojskowego UE w innych częściach świata i wsparcia dla europejskiego przemysłu obronnego.
„Polska stoi na stanowisku jasnej deklaracji, która powinna nastąpić jak najszybciej, o środkach, które możemy przekazać na rzecz wsparcia dla Ukrainy. Mówi się o 5 miliardach euro. […] To wsparcie dla Ukrainy jest ważne z kilku powodów. Nie może Europa zasnąć. Nie możemy być w uśpieniu, nie możemy oswoić się z wojną”
– powiedział wicepremier, minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz podczas nieformalnego posiedzenia ministrów obrony państw Unii Europejskiej.
Jednym z tematów rozmów były także kwestie związane z przekazaniem miliona sztuk amunicji Ukrainie.
„Polska jest jednym z liderów tego procesu dostarczania amunicji, dostarczania sprzętu wojskowego dla Ukrainy”
– zaznaczył wicepremier Kosiniak-Kamysz.
„Kolejne tematy o jakich dyskutowaliśmy to jest wsparcie dla przemysłu obronnego. Tutaj też nasze duże poparcie dotyczące zaangażowania. Takiego przestawienia też przemysłu obronnego i w Polsce i w Europie na dużo szybsze tory. Reagowanie i działanie. Trzeba uruchomić wszystkie moce produkcyjne. Musimy to zrobić i w Polsce i w Europie”
– dodał minister obrony.
Szefowie resortów obrony Unii Europejskiej omówili również możliwości wsparcia europejskiego przemysłu obronnego, w szczególności kwestie, które powinny zostać ujęte w planowanej Europejskiej Strategii Przemysłu Obronnego (European Defence Industry Strategy) oraz Europejskim Programie Przemysłu Obronnego (European Defence Industry Programme).
Poruszony został także temat wymaganych zdolności koniecznych do organizowania misji wojskowych w przyszłości, w tym Zdolności Szybkiego Reagowania Unii Europejskiej (EU Rapid Deployment Capacity). Ministrowie przedyskutowali także wątki sytuacji bezpieczeństwa w regionie Sahelu i Zatoki Gwinejskiej oraz ostatnie wydarzenia na Morzu Czerwonym, w tym wysiłki UE mające na celu zachowanie tam wolności żeglugi.
„Do końca 2025 roku te siły szybkiego rozmieszczenia powinny uzyskać pełną gotowość. […] Od lipca 2024 do czerwca 2025 Polska wystawi grupy bojowe, które będą pełnić swoje dyżury. Będą w gotowości do szybkiego rozmieszczenia”
– podkreślił wicepremier.
Podczas spotkania ministrów obrony Unii Europejskiej omówiono również długoterminowe wsparcie Ukrainy, oceniono postępy w realizacji misji szkoleniowej EUMAM Ukraine i inicjatywy wspólnych europejskich zakupów amunicji oraz perspektywy utworzenia zaproponowanego Funduszu Wsparcia Ukrainy (Ukraine Assistance Fund).
We wtorek (30 stycznia br.) szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz podpisał list intencyjny w sprawie procedur przemieszczania wojsk z ministrami: Królestwa Niderlandów i Niemiec. Jak mówił podczas spotkania wicepremier podpisanie listu ułatwi i przyśpieszy przemieszczanie wojsk sojuszniczych przez terytoria państw.
RES na podst. gov.pl/web/obrona-narodowa
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!