Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski zaproponował przeniesienie na Ukrainę pomocy społecznej, którą uchodźcy otrzymują za granicą. Według głowy państwa, takie rozwiązanie pomogłoby ukraińskiej gospodarce.
Dziennikarz telewizji ARD zapytał Zełenskiego, co sądzi o mężczyznach w wieku poborowym, którzy mogliby walczyć, ale opuścili Ukrainę. Według niego w samych Niemczech jest około 200 tys. uchodźców. W odpowiedzi Zełenski poprosił, aby nie generalizować kwestii ukraińskich uchodźców, w szczególności mężczyzn.
Przecież tutaj jest mnóstwo różnych niuansów: są ludzie, którzy wyjechali z różnych powodów i mieli prawne powody i możliwości wyjazdu, są ludzie w wieku niemobilizacyjnym, są tacy, którzy wyjechali wcześniej, są studenci,
– powiedział Zełenski.
Prowadzący rozmowę wskazał, że w Niemczech trwają dyskusje na temat tego, czy warto płacić pomoc mężczyznom w wieku poborowym, którzy opuścili Ukrainę, co Zełenski skomentował, że sami Niemcy powinny podjąć tę decyzję – samodzielnie.
Jest taki moment: ktoś opuścił Ukrainę i otrzymuje pomoc od Niemiec. Ale zdarza się, że otrzymuje wsparcie zarówno od Was, jak i od nas. I dlatego zawsze mówiłem, że byłoby dla nas dużo lepiej, gdyby Niemcy udzieliły wsparcia Ukraińcom, dostarczając pieniądze do budżetu Ukrainy. A już sama Ukraina redystrybuowałaby te pieniądze w zależności od tego, gdzie ta osoba się znajduje,
– powiedział Zełenski.
17 stycznia Scholz ogłosił, że pomoc wojskowa Niemiec dla Ukrainy w tym roku wyniesie ponad 7 miliardów euro.
Wcześniej kanclerz Niemiec Olaf Scholz stwierdził, że planowane przez większość partnerów UE dostawy broni na Ukrainę są „zbyt małe” i wezwał inne kraje do ich zwiększenia. W mediach pojawiła się także informacja, że Scholz wyraził swoje niezadowolenie z niewystarczającej pomocy dla Ukrainy przez prezydenta Francji Emmanuela Macrona.
9 lutego kanclerz Niemiec udaje się do Waszyngtonu na spotkanie z prezydentem USA Joe Bidenem. Tam, jak podają media, niemiecki przywódca będzie próbował przekonać amerykańskiego prezydenta do przyspieszenia rozdziału pomocy dla Ukrainy.
unian.net
1 komentarz
Jagoda
29 stycznia 2024 o 15:18Jasne aby robić jeszcze większe przewały niż obecnie robicie z wszelką zachodnią pomocą napychając sobie kieszenie !!! Bezczelny do szpiku kości !!!!!