Białoruskie Centrum Praw Człowieka „Wiasna” poinformowało, że w ciągu ostatnich trzech dni, w ramach zmasowanej akcji sił bezpieczeństwa przeciwko krewnym więźniów politycznych, zatrzymanych zostało co najmniej 159 osób. Media podają, że od poniedziałku 22 stycznia, tylko w graniczącym z Polską Brześciu zatrzymano co najmniej 70 kobiet.
Skala represji jest znacznie większa, ale nie wszystkie przypadki są zgłaszane przez rodziny aresztowanych. Już dziś wiadomo, że przeciwko wielu z nich wszczęto postępowania karne z art. 361-1 (udział w formacji ekstremistycznej) i art. 361-4 (ułatwianie działalności ekstremistycznej). Inne będą odpowiadać z kodeksu administracyjnego.
Według wstępnych informacji powodem zainteresowania białoruskich służb rodzinami więźniów politycznych była pomoc, okazywana przez inicjatywę „INeedHelpBY”, którą władze niedawno uznały za „organizację ekstremistyczną”.
Dzięki „INeedHelpBY”, rodziny więźniów politycznych nie pozostawały bez pomocy. Za pośrednictwem specjalnie stworzonej platformy, pozbawieni środków do życia, mieli możliwość zamawiania produktów spożywczych w sklepach internetowych (do określonej kwoty). Produkty dostarczały popularne na Białorusi firmy kurierskie „Hip” i „Euroopt”.
Stanowczo potępiamy systemowe represje władz białoruskich wobec własnego społeczeństwa, w tym aresztowanie Maryny Adamowicz (żony Mikoły Statkiewicza, jednego z liderów białoruskiej opozycji – red.)
– oświadczył w czwartek, 25 stycznia, polski resort dyplomacji.
MSZ RP podkreślił, że nieustannie wzywa władze w Mińsku do bezwarunkowego zwolnienia wszystkich więźniów politycznych.
Prowadzone przez władze białoruskie masowe zatrzymania wśród byłych więźniów sumienia oraz rodzin więźniów politycznych wymagają zdecydowanej reakcji. Przyjęcie kolejnego pakietu sankcji przeciwko Białorusi powinno nastąpić jak najszybciej,
– podkreśliło MSZ na platformie X.
ba
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!