Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski zobowiązał rząd do opracowania i przedłożenia Radzie Bezpieczeństwa Narodowego planu działania na rzecz zachowania tożsamości narodowej Ukraińców w Federacji Rosyjskiej, w tym na ziemiach przez nich historycznie zamieszkałych.
Jak czytamy na oficjalnej stronie Prezydenta Ukrainy, administracja Zełenskiego chce zintensyfikować prace nad przeciwdziałaniem dezinformacji i propagandzie Federacji Rosyjskiej, dotyczącej historii i teraźniejszości Ukraińców w Rosji oraz wszystkich narodów przez nią zniewolonych. Dekret ma służyć przywracaniu i utrwalaniu pamięci historycznej o Ukraińcach w Rosji.
W prace nad opracowaniem koncepcji mają się zaangażować historycy zarówno z Ukrainy jak też zagraniczni naukowcy, eksperci i przedstawiciele ukraińskiego społeczeństwa za granicą. Organizacjom Ukraińców za granicą powierzone zostanie zorganizowanie wydarzeń, mających na celu obalanie rosyjskich mitów na temat Ukrainy.
W dokumencie stwierdza się, że Moskwa od wieków prowadziła działania „mające na celu zniszczenie tożsamości narodowej” Ukraińców, naruszała ich prawa i wolności.
W tekście część regionów Rosji nazywana jest historycznie zamieszkaną przez Ukraińców. Chodzi o terytoria w granicach współczesnego Kraju Krasnodarskiego, obwody Biełgorodzki, Briański, Woroneżski, Kurski, Rostowski.
Zełenski nakazał także upowszechnianie informacji (w kraju i na świecie) dotyczących ponad tysiącletniej historii kształtowania się państwa ukraińskiego, historii ziem zamieszkałych przez Ukraińców na świecie oraz wprowadzanie do ukraińskich materiałów edukacyjnych „prawdziwej historii” etnicznych Ukraińców i „narodów zniewolonych” w Rosji.
Ponadto nakazał rozszerzenie więzi między Ukraińcami a narodami zwanymi zniewolonymi.
Dzieje Rosji i Ukrainy są ściśle powiązane z okresami poprzedzającymi powstanie nowoczesnej koncepcji narodu.
Jak wskazuje portal Radia Svaboda/Wolna Europa, obydwa państwa wywodzą swoją historię z Rusi Kijowskiej. Kreml powołując się na ten fakt nazywa Ukrainę historyczną częścią Rosji, uzasadniając tym interwencję w politykę państwa ukraińskiego, w tym aneksję Krymu, wojnę w Donbasie i inwazję wojskową w 2022 roku.
W wielu przypadkach interwencję uzasadniają także stwierdzenia o ochronie interesów ludności rosyjsko- i rosyjskojęzycznej Ukrainy.
ba za svaboda.org/president.gov.ua
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!