Instytucje zajmujące się sprawami mniejszości narodowych krytykują pomysł ministra oświaty, nauki i sportu Litwy, Gintautasa Jakštasa, by stopniowo likwidować szkoły rosyjskiej mniejszości narodowej. Ich zdaniem, taka decyzja byłaby dyskryminująca.
„Departament jest przekonany, że marginalizacja jednej grupy etnicznej przyniesie większe szkody naszemu państwu i zniszczy budowaną przez trzydzieści lat strukturę wielonarodowego społeczeństwa”
– powiedziała Vaiva Vėželytė-Pokladova, przedstawicielka Departamentu Mniejszości Narodowych.
Dodała, że „nagłe przeniesienie dużej liczby dzieci w różnym wieku z jednego środowiska językowego do drugiego wywołałoby duży stres u uczniów, ich rodziców i samych nauczycieli i byłoby potraktowane nie jako próba integracji przedstawicieli mniejszości narodowych, ale jako zamiar ich asymilacji”.
Daumantas Todesas, przewodniczący Rady Wspólnot Narodowych również zgadza się ze stwierdzeniem, że zaproponowana przez ministra metoda nie rozwiąże problemów wynikających z integracji.
„Zakaz nie jest rozwiązaniem, musimy poszukać innych sposobów integracji. Musimy edukować naszych obywateli, nawet jeśli kształcenie obywateli może być trudnym wyzwaniem dla państwa”
– stwierdził Todesas.
„Mogę tylko żałować, że padło takie stwierdzenie i im szybciej o tym zapomnimy, tym lepiej dla nas wszystkich”
– dodał.
Vėželytė-Pokladova twierdzi, że propozycja likwidowania sieci szkół jednej mniejszości narodowej jest dyskryminująca.
Zwraca także uwagę na to, że szkoły mniejszości narodowych są często wybierane przez uchodźców z Ukrainy, szukających schronienia przed wojną na Litwie.
O dyskryminacji mówi także Todesas, którego zdaniem należy szanować wybór każdego obywatela.
„Na Litwie jest 26 szkół, w których językiem nauczania jest rosyjski, uczy się w nich około 14 000 uczniów. Z pewnością większość z nich to obywatele Litwy i należy uszanować ich wybór”
– stwierdził Todesas.
Minister oświaty, nauki i sportu Gintautas Jakštas powiedział w tym tygodniu dla agencji informacyjnej ELTA, że szuka prawnych sposobów likwidowania placówek eukacyjnych rosyjskiej mniejszości narodowej.
„Teraz rozważamy i omawiamy z zespołem, czy istnieją możliwości stopniowego rezygnowania ze szkół rosyjskiej mniejszości narodowej. Analizujemy podstawę prawną, czy w ogóle będzie to możliwe”
– mówił Jakštas.
RTR na podst. ELTA
1 komentarz
Polak
7 stycznia 2024 o 14:12Rosyjska mniejszość to zagrożenie, to nieucywilizowana narodowość bez kultury, niepasująca do wartości chrześcijańskich ( ich kościoła nie ma to KGB w sutannach), mordująca inne narody od wieków nie tylko w Europie ale i na Syberii.Ich szkoły nalezy zamykać, są z azjatyckiemu kultury