Według stanu na grudzień 2023 r. za pośrednictwem infolinii projektu „Chcę żyć” do ukraińskiej niewoli trafiło ponad 220 rosyjskich żołnierzy. Powiedział o tym w wywiadzie dla „Financial Times” Witalij Matwijenko, przedstawiciel wydziału ds. jeńców Głównego Zarządu Wywiadu Ministerstwa Obrony Ukrainy. Podkreślił, że obecnie w toku jest ponad 1000 kolejnych spraw.
Infolinia została uruchomiona we wrześniu 2022 roku. Kiedy dyktator Putin ogłosił częściową mobilizację w Federacji Rosyjskiej, na infolinię zaczęli telefonować Rosjanie.
Niecały miesiąc później pierwszy Rosjanin oddał się do niewoli. Od tego czasu co tydzień poddaje się około trzech rosyjskich żołnierzy.
Według Matwijenki w sumie z infolinią – telefonicznie i za pośrednictwem czatbota w komunikatorze Telegram – skontaktowało się ponad 26 tys. osób. Stronę hochuzhit.com odwiedzono ponad 48 mln razy, z czego 46 mln wejść pochodziło z Rosji.
Na infolinii „Chcę żyć” przez całą dobę pracuje 10 operatorów z tajnego ośrodka w Kijowie. W skład zespołu wchodzą psychologowie i analitycy wojskowi.
Należy zauważyć, że jeden ze wzrostów liczby wniosków ze strony rosyjskich żołnierzy miał miejsce w listopadzie 2022 r., kiedy Siły Zbrojne Ukrainy wyzwoliły Chersoń spod okupacji.
Następnie kilku rosyjskich żołnierzy, porzuconych na swoich pozycjach, zadzwoniło na infolinię, aby dobrowolnie poddać się.
Kolejny wzrost odnotowano wiosną ubiegłego roku, w okresie przygotowań do kontrofensywy. „W marcu 2023 r. otrzymaliśmy prawie 3 tysiące wniosków. Dla porównania w grudniu 2022 r. napłynęło 1500 wniosków” – dodał Matwijenko.
Opr. TB, www.ft.com
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!