Rośnie liczba Ukraińców gotowych oddać część okupowanych terytoriów Rosji. W imię pokoju
74% obywateli Ukrainy nadal uważa, że nie ma mowy o żadnych ustępstwach terytorialnych wobec Rosji, ale jednocześnie wzrosła liczba tych, którzy są gotowi na takie „kompromisy” w celu osiągnięcia upragnionego pokoju.
Tak wynika z najnowszego badania przeprowadzonego przez Kijowski Międzynarodowy Instytut Socjologii (KIIS) w grudniu 2023 r.
Ukraińscy socjologowie zauważają, że w okresie od maja 2022 r. do maja 2023 r. sytuacja była w miarę stabilna: na ustępstwa terytorialne godziło się około 8–10% respondentów, a zdecydowana większość – 82–87% – konsekwentnie sprzeciwiała się jakimkolwiek rozmowom na ten temat.
Już w grudniu 19% Ukraińców zgodziło się ze stwierdzeniem, że w celu szybkiego osiągnięcia pokoju i utrzymania niepodległości, Ukraina mogłaby oddać część swoich terytoriów.
74% obywateli w dalszym ciągu jest przekonanych, że Ukraina nie może stracić na rzecz okupantów swoich terytoriów, nawet jeśli oznacza to wydłużenie wojny i pojawienie się nowych zagrożeń dla niepodległości państwa. Około 7% respondentów wstrzymywało się od odpowiedzi na to pytanie.
KIIS zauważa, że po maju 2023 roku stopniowo zwiększa się odsetek gotowych na ustępstwa terytorialne wobec Rosji. Odpowiedni trend zmienił się z 10% w maju do 14% w październiku i 19% w grudniu. Tym samym spadł odsetek przeciwników ustępstw terytorialnych – z 84% w maju do 74% w grudniu.
„Chociaż na razie zauważalna większość Ukraińców nadal uważa, że Ukraina nie powinna oddawać żadnego ze swoich terytoriów” – zauważają badacze Kijowskiego Międzynarodowego Instytutu Socjologii.
Z badania wynika, że jeśli w okresie maj-październik 2023 r. odsetek gotowych do uzyskania ustępstw terytorialnych nastąpił ze względu mieszkańców Południa i Wschodu, to wzrost w okresie od października do grudnia uwidocznił się wśród respondentów z Zachodu i Centrum Ukrainy.
I tak na Zachodzie wzrost udziału takich respondentów zmienił się z 9% w październiku do 20%, w Centrum – z 10% do 15%. Na Południu i Wschodzie zmiany w liczbie skłonnych do ustępstw wobec Rosji są mniej zauważalne, choć tam także widać negatywne tendencje (dotyczące spadku udziału sprzeciwiających się jakimkolwiek ustępstwom).
KIIS zauważa, że nawet wśród mieszkańców Południa i Wschodu, geograficznie położonych bliżej strefy działań wojennych, 67% jest przeciwnych jakimkolwiek ustępstwom wobec ukraińskiej ziemi. Jednocześnie na takie ustępstwa gotowe jest 22% respondentów zamieszkujących Południe i 25% respondentów mieszkających na Wschodzie.
ba za unian.ua
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!