Legiony Polskie zostały utworzone w sierpniu 1914 r. z inicjatywy Naczelnego Komitetu Narodowego, za zgodą władz austriackich Austrii i przy poparciu Józefa Piłsudskiego i Komisji Skonfederowanych Stronnictw Niepodległościowych. Miały podlegać naczelnemu dowództwu austriackiemu. Według planów dwa Legiony (Wschodni i Zachodni) miały liczyć po ok. 8 tys. żołnierzy – rekrutów niepodlegających powszechnemu obowiązkowi służby wojskowej w armii austro-węgierskiej lub z ochotników z Królestwa Polskiego. Obowiązywać miała w nich komenda polska i polskie umundurowanie.
Ostatecznie powstał jedynie Legion Zachodni, którego jednostki nazwano później Legionami Polskimi. Formacja składała się z trzech brygad, z których każda składała się z dwóch–trzech pułków. Komendantem I Brygady został Piłsudski, II – austriacki płk Ferdynand Küttner, III – płk. Wiktor Grzesicki, Od września 1914 do lutego 1916 roku Naczelnym Komendantem Legionów Polskich był gen. Karol Durski-Trzaska.
W latach 1914–1916 Legiony Polskie uczestniczyły w ciężkich walkach z armią rosyjską. W październiku 1914 r. I Brygada pod Laskami koło Dęblina, II Brygada na Rusi Zakarpackiej pod Mołotkowem, w grudniu 1914 r. I Brygada pod Łowczówkiem koło Tarnowa i w maju 1915 r. pod Konarami, II Brygada w czerwcu–wrześniu 1915 r. pod Rokitną i Rarańczą na Bukowinie, I Brygada w listopadzie 1915 r. pod Kostiuchnówką, wreszcie w 1916 r. trzy brygady na Wołyniu.
Do najcięższych walk doszło pod Kostiuchnowką (tzw. pierwsza bitwa pod Kostiuchnówką). Front przebiegał wzdłuż doliny Styru. Wprawdzie pod koniec września Legioniści z I Brygady opanowali wieś, ale pod naporem wroga musieli ją opuścić. Pod koniec października na Wołyń dotarła II Brygada, która 3-10 listopada stoczyła z powodzeniem walki w tym rejonie. Polacy opanowali okoliczne wzgórza, co pozwoliło ustabilizować front do lata następnego roku. W uznaniu zasług Legionistów Niemcy nazwali wzgórze w rejonie Kostiuchnówki Polską Górą, pobliski zagajnik Polskim Laskiem, kładkę na dopływie Garbachu Polskim Mostkiem, zaś odcinek obsadzany przez II i III Brygadę Reduty Piłsudskiego lub Polskim Frontem.
Do znacznie cięższych walk doszło tam latem 1916 r., kiedy Legioniści odpierali rosyjskie natarcie w ramach tzw. Ofensywy Brusiłowa.
Opr. TB
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!