Armenia ostatecznie zatwierdziła Rzymski Statut Międzynarodowego Trybunału Karnego. Poinformowano o tym na stronie internetowej prezydenta kraju.
Prezydent Armenii Wahagn Chaczaturian poinformował, że podpisał odpowiednią ustawę ratyfikującą Rzymski Statut, a także przyjął oświadczenie, że Armenia uznaje autorytet Międzynarodowego Trybunału Karnego.
Armenia podpisała Statut Rzymski w 1998 roku, ale ratyfikacja została zawieszona, ponieważ ustawa była rzekomo sprzeczna z konstytucją państwa.
Proces ratyfikacji został wznowiony w 2022 r., ale Rosja aktywnie mu się sprzeciwiała. Przede wszystkim dlatego, że Międzynarodowy Trybunał Karny wydał nakaz aresztowania prezydenta Władimira Putina i rosyjskiej rzeczniczki praw dziecka Marii Lwowej-Biełowej z powodu deportacji nieletnich z Ukrainy.
Ze swojej strony premier Armenii Nikol Paszynian stwierdził, że ratyfikacja dokumentu była przede wszystkim związana z sytuacją na granicy z Azerbejdżanem i nie miała nic wspólnego ze stosunkami z Rosją.
Erywań liczy na to, że na podstawie statutu będzie można ścigać ewentualnych azerskich zbrodniarzy wojennych. Proces ten, według szefa rządu, po prostu zbiegł się “z kontekstem stosunków między Rosją a MTK”.
Niemniej jednak, zgodnie z warunkami Statutu Rzymskiego, jeśli Władimir Putin nagle pojawi się w Erywaniu, władze Armenii będą zmuszone go aresztować.
RTR na podst. belsat.eu
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!