Staraniem Stowarzyszenia Niezależni Kalwaria ukazała się kolejna publikacja o słynnych Kalwarianach, m.in. o Rajmundzie Jaroszu – właścicielu i zarazem twórca renomy jednego z najpopularniejszych w II Rzeczypospolitej uzdrowisk – Truskawca, wieloletniego burmistrza Drohobycza, posła do Sejmu II Rzeczypospolitej.
W 1875 roku w Kalwarii Zebrzydowskiej urodził się przyszły właściciel i zarazem twórca renomy jednego z najpopularniejszych w II rzeczpospolitej uzdrowisk, Truskawca. Wieloletni burmistrz sąsiedniego Drohobycza, poseł do Sejmu II Rzeczpospolitej Rajmund Jarosz. Dokonania jego niezbyt długiego, bo zaledwie 62-letniego, a tak owocnego życia zasługują na naszą pamięć – związek z Kalwarią to przecież rzecz istotna – tu właśnie je rozpoczął.
Także młodszy brat Rajmunda, Jan, przyszedł na świat w Kalwarii, a po nieco skromniejszym początkach pracy w szkolnictwie wytrwałość i zdolności pozwoliły mu na znaczące osiągnięcia pedagogiczne i naukowe.
W pierwszej części książki „Rodem z Kalwarii – Rajmund i Jan Jaroszowie” – autorzy zapoznają nas z drzewem genealogicznym Jaroszów skupiając się na Rudolfie Jaroszu pełniącym funkcję sędziego i jego żonie Marii z Klemensiewiczów rodziców Rajmunda i jego młodszego brata Jana.
Publikacja zawiera także wiele materiałów archiwalnych – fotografii, dokumentów i map. Warto sięgnąć po wydawnictwo, żeby pogłębiać wiedzę o kolejnej Małej Ojczyźnie.
Rodem z Kalwarii – Rajmund i Jan Jaroszowie, pod red. Zbigniewa Kochana i Moniki Rausz, wydano na zlecenie i z inicjatywy Stowarzyszenia Niezależni Kalwaria przy współudziale Urzędu Miasta Kalwarii Zebrzydowskiej, wyd. Graficon Sp. z o.o., Wadowice 2022, ss. 64 + fot. + il. + mapy
RES
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!