Moja książka „Aram znaczy Syria” stała się powodem niecodziennej wystawy, której organizator zapowiedział w taki sposób:
„Stowarzyszenie «Wspólnota Polska» serdecznie zaprasza na otwarcie wystawy «Syria – kolebką chrześcijaństwa w fotografii Barbary Anny Hajjar» w dniu 11 kwietnia (wtorek) 2006 r. o godzinie 14:00 w Domu Polonii w Warszawie, przy ul. Krakowskie Przedmieście 64. Otwarciu wystawy towarzyszyć będzie prezentacja książki Barbary Anny Hajjar «Aram znaczy Syria».
Notatka o autorce:
Barbara Anna Hajjar mieszka od 40 lat w Syrii. Jest zafascynowana tym krajem, jego bogactwem kulturowym, a w szczególności starochrześcijańskim dziedzictwem. W swej książce «Aram znaczy Syria» stara się ukazać wspaniałe zbytki i miejsca widziane oczami chrześcijańskiego i słowiańskiego pielgrzyma. Książka zawiera ponad 400 zdjęć, a część z nich zostanie zaprezentowana na wystawie”.
W dniu 11 kwietnia 2006 r. odbył się w Domu Polonii w Warszawie wernisaż wystawy „Syria – kolebką chrześcijaństwa w fotografii Barbary Anny Hajjar”. Uroczystość zaszczycił swą obecnością Jego Ekscelencja Ambasador Arabskiej Republiki Syrii w Warszawie p. Mohamad Ali Hamoui.
Słowo wstępne wygłosił niezapomniany, wspaniały człowiek, który potrafił się z ogromną serdecznością, zrozumieniem pochylić nad każdym potrzebującym pomocy i zainteresowania Rodakiem spoza Ojczyzny, mieszkającym pod każdą szerokością geograficzną, dziś śp. Prof. Andrzej Stelmachowski – wówczas Prezes Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”. Cześć Jego wiecznej pamięci!
Prezentacji Autorki, a także napisanej przez nią książki „Aram znaczy Syria”, dokonała p. Ewa Czumakow – redaktorka naczelna miesięcznika Księży Pallotynów „Miejsca Święte”.
Następnie głos zabrała autorka książki, opowiadając o swojej miłości do drugiej – duchowej Ojczyzny, w której żyje już od 40 lat (wówczas), a także o swoich pielgrzymkach, dalekich podróżach po Syrii, poświęconych odkryciami miejsc związanych z wczesnym chrześcijaństwem. Owocem tych podróży jest ogromna kolekcja zdjęć.
Na wystawie zaprezentowanych zostało ponad 200 fotografii przedstawiających świątynie chrześcijańskie, detale architektoniczne i zdobnicze oraz miejsca związane z religią chrześcijańską. Zdjęciom towarzyszą podpisy zawierające informacje geograficzne i historyczne. Oprawę plastyczną ekspozycji podkreślającą walory zdjęć i dodająca syryjskiego kolorytu przygotowała p. Jolanta Mincberg.
Zwiedzający wystawę w dniu jej otwarcia wyrażali swe ogromne zdumienie liczbą zabytków wczesnochrześcijańskich w Syrii oraz stopniem ich zachowania (tak było przed rokiem 2011…). Budowle pochodzą z III i IV wieku. Podkreślali także artyzm autorki fotografii.
Wystawa czynna była do 5 maja 2006 r. Następnie odwiedziła wiele miejsc i miast, jak Radom i Kraków.
W tej ważnej i pamiętnej dla mnie uroczystości w dniu 11 kwietnia 2006 roku uczestniczyła także moja Kochana Rodzina z Seniorem Rodu, moim dziś śp. Ojcem Edwardem Witczakiem (byłym więźniem niemieckich obozów koncentracyjnych ) oraz moim Drogim Bratem śp. Edwardem Tadeuszem Witczakiem, jak i grono bliskich przyjaciół naszej rodziny.
Media, telewizja, Polskie Radio, wywiady, rozmowy z liczną publicznością. Było uroczyście i wspaniale, pamiętne to i dobre chwile, chwile najlepszych wspomnień… Usłyszałam wiele ciepłych, dobrych słów, serdecznych miłych gratulacji, które po nasze dni pielęgnuję… Zostałam również obdarzona mnóstwem pięknych wiosennych kwiatów…
Wydarzenie to zostało uwiecznione na stronie Internetowej Świat Polonii – Witryna Stowarzyszenia Wspólnota Polska: http://www.polonia-polska.pl/index.php?id=sw.
Barbara Anna Hajjar
Syria, Tartous
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!