Prof. Piotr Gliński – Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Jan Józef Kasprzyk – Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Maria Wieloch – Prezes Stowarzyszenia Rodzina Ponarska, Waldemar Tomaszewski – Prezes Związku Polaków na Litwie mają zaszczyt zaprosić na Uroczystości Ponarskie na Litwie – w Wilnie i Podbrodziu w dniach 21-26 września 2023 roku w 80. rocznicę zamordowania w Ponarach przedstawicieli polskiej inteligencji – zakładników.
Uroczystościom będzie towarzyszyć wystawa ponarska w Domu Kultury Polskiej w Wilnie przygotowana przez Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Gdańsku.
Program Uroczystości i konferencji ponarskich upamiętniających ofiary zbrodni ponarskiej na Litwie we wrześniu 2023 roku:
21.09.2023 r (czwartek)
– uczczenie zbrodni ponarskiej-złożenie kwiatów pod tablicą upamiętniającą prof. Kazimierza Pelczara w Instytucie Raka i przy ul. Potockiej w Wilnie, symbolicznym grobie Henryka Pilścia – harcerza i żołnierza AK na Cmentarzu Bernardyńskim (odśpiewanie kilku pieśni harcerskich), na grobie Stefanii Janiczak-matki Danuty Szyksznian – żołnierza AK (autorki książek o zbrodni ponarskiej).
Złożenie kwiatów i zapalenie zniczy przy dawnym gmachu KGB/NKWD, gdzie byli przesłuchiwani i katowani Polacy – obelisk oraz przy bramie zlikwidowanego więzienia na tukiszkach, gdzie byli więzieni Polacy przed wywózką na Ponary. Zwiedzanie Wileńskiego Państwowego Muzeum Żydowskiego im. Gaana. Hospicjum im. bł. ks. Michała Sopoćki – spotkanie, Msza św. w kaplicy Miłosierdzia Bożego.
22.09.2023 r. (piątek)
godz. 12.00 – Uroczystości Ponarskie w Kwaterze Polskiej w Ponarach: część oficjalna, Apel Pamięci, Msza św., składanie wieńców, zapalenie zniczy.
godz. 16.30 – Konferencja Ponarska w Domu Kultury Polskiej w Wilnie: część oficjalna – przywitanie i wystąpienia gości. Wystąpienie dr Marii Wieloch o Stanisławie Wielochu – szefie wywiadu na linii Wilno – Dyneburg. Wykład prof. dr. hab. Jarosława Wotkonowskiego pt. „Inteligencja polska zamordowana w Ponarach”. Wystąpienie przedstawiciela Państwowego Muzeum Żydowskiego im. Gaona. Rozstrzygnięcie konkursu ponarskiego. Koncert laureatów konkursu. Otwarcie wystawy ponarskiej (IPN Oddział w Gdańsku) w holu Domu Kultury Polskiej i złożenie kwiatów pod tablicą ponarską. Poczęstunek i rozmowy w kuluarach.
23.09.2023 r. (sobota)
godz. 12.00 – Bezdany – odsłonięcie tablicy upamiętniającej 115. rocznicę Akcji Pod Bezdanami połączoną z ceremonią złożenia wieńców i wiązanek kwiatów (dworzec kolejowy w Bezdanach) – organizator Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych.
godz. 14.00 – Zułów – uroczystość złożenia wspólnego wieńca w miejscu urodzenia Marszałka Józefa Piłsudskiego oraz w Alei Pamięci Narodowej przy Dębie i Steli Ponarskiej – organizator Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych.
Zwiedzanie Wilna w tym Cmentarz na Rossie, złożenie kwiatów i zapalenie zniczy przy Mauzoleum Matki i Syna oraz na grobie Kazimierza Sakowicza, zwiedzanie Wilna i miejsc upamiętnień poległych Polaków (Kalwaria Wileńska, Nowa Wilejka) z przewodnikiem.
24.09.2023 r. (niedziela)
Msza św. w kościele pw. Ducha Świętego w Wilnie i złożenie kwiatów pod tablicą poświęconą ks. Romualdowi Świrkowskiemu – ofierze ponarskiej, zapoznanie się z jego życiorysem. Kowno IX Fort- złożenie kwiatów i zapalenie zniczy pomordowanym Polakom (przywiezionym z Łukiszek). Zwiedzenie Kowna. Zwiedzanie Wilna – miejsc upamiętnień poległych Polaków, z przewodnikiem (kościół pw. śś. Piotra i Pawła).
25.09.2023 r. (poniedziałek)
godz. 10.00 – Msza św. w Ostrej Bramie.
godz. 12.00 – Udział w centralnych uroczystościach Dnia Zagłady Żydów na Litwie pod pomnikiem żydowskim, oficjalne składanie kwiatów przez Stowarzyszenie Rodzina Ponarska, złożenie kwiatów przy miejscu upamiętnienia Romów zamordowanych w Ponarach, zwiedzenie Memoriału Ponarskiego oraz muzeum. Złożenie kwiatów w Ponarach Dolnych przy Pomniku Powstańców Styczniowych. Spotkanie w Wojdatach z Klubem Historycznym parafii.
26.09.2023 r. (wtorek)
Złożenie kwiatów i zapalenie zniczy na grobach żołnierzy Wojska Polskiego z I. 1919-1921 w Święcianach oraz przy Pomniku i grobach mieszkańców gminy Nowoświęciańskiej rozstrzelanych przez okupantów hitlerowskich i kolaborantów litewskich w maju 1942.
godz. 16.00 – Konferencja Ponarska w Podbrodziu (Gimnazjum Žejmiana”) poświęcona inteligencji polskiej zamordowanej w Ponarach. Wykład prof. dr. hab. Jarosława Wołkonowskiego pt. Inteligencja polska zamordowana w Ponarach”. Film o dr. Kazimierzu Pelczarze autorstwa laureatki Konkursu Ponarskiego (nagroda specjalna). Przemysław Namsołek
– Jestem detektywem we własnym środowisku. Maria Wieloch o Stanisławie Wielochu – szefie wywiadu na linii Wilno – Dyneburg. Małgorzata Odyniec o Konkursie Ponarskim. Występ patriotyczny młodzieży. Poczęstunek i rozmowy w kuluarach.
RTR na podst. l24.lt
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!