W dniach 23-26 sierpnia br. czytelnicy Centralnej Biblioteki Samorządu Rejonu Wileńskiego oraz jej filii wzięli udział w projekcie „Kto się urodził Polakiem, ten musi być patriotą”. Celem projektu jest poszerzanie wiedzy o marszałku Józefie Piłsudskim i jego żonie Aleksandrze Piłsudskiej, która została wybrana przez Sejm RP do grona patronów roku 2023.
Aleksandra Piłsudska (ur. 1882 w Suwałkach, zm. 1963 w Londynie) – polska działaczka niepodległościowa w Polskiej Partii Socjalistycznej i Polskiej Organizacji Wojskowej; żołnierz Legionów Polskich. Była aktywna w działaniach niepodległościowych przed I wojną światową, a po odzyskaniu niepodległości w 1918 roku była drugą żoną Józefa Piłsudskiego. Aleksandra Piłsudska wraz z mężem odegrała istotną rolę w tworzeniu niepodległego państwa polskiego.
Uczestnicy projektu zwiedzili dom, w którym się urodziła Aleksandra Szczerbińska przy ulicy Gałaja w Suwałkach, miejsce chrztu – kościół Matki Bożej Królowej Męczenników, katedrę Świętego Aleksandra, przy której stoi pomnik Marszałka, plac Marszałka Józefa Piłsudskiego. Jego więź z miastem Suwałki budowała żona marszałka, która tu spędziła dzieciństwo, a w latach późniejszych często je odwiedzała. Ona miała ogromny wpływ na rozwój edukacji w swoich rodzinnych stronach, przyczyniła się do powstania szkół w tym mieście, a jedna z nich nosi dzisiaj jej imię. Aleksandra jest też honorową obywatelką Suwałk.
Kolejnym punktem zwiedzania były Łazienki Królewskie w Warszawie. Z Belwederem, Łazienkami Królewskimi i innymi budynkami w tej okolicy wiąże się dużo bardzo ważnych, często osobistych wydarzeń z życia Józefa i Aleksandry Piłsudskich. Spędzili tu wiele szczęśliwych lat życia.
Ostatnim punktem podróży był grób Aleksandry Piłsudskiej na Cmentarzu Powązkowskim. To najstarszy i najbardziej znany katolicki cmentarz Warszawy. Tu są groby wielu wybitnych pisarzy, artystów, uczonych, polityków, lekarzy, przedsiębiorców i działaczy społecznych. Na mogile Aleksandry zapalono znicze i złożono wieńce.
Dla uczestników wycieczki to była doskonała okazja lepiej zrozumieć i docenić historię Polski, szczególnie okres międzywojenny, kiedy Polska odzyskała niepodległość po latach rozbiorów. Jak również, powstały refleksje na temat roli kobiety w historii, o jej własnym wkładzie w życie publiczne i politykę.
Projekt dofinansowany przez Instytut Rozwoju Języka Polskiego im. świętego Maksymiliana Marii Kolbego ze środków ministra edukacji i nauki.
RTR na podst. l24.lt
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!