Kulinarny tygiel kultur
Białoruski historyk kulinarny Wiliam Pochlebkin uważał, że różnorodność religijna białoruskiej populacji utrudniła wykształcenie się tradycyjnych potraw i technik kulinarnych charakterystycznych wyłącznie dla tego kraju. Ma zapewne sporo racji, jeśli weźmie się pod uwagę, iż na tych terenach od wieków żyli obok Białorusinów – Polacy, Litwini, Rosjanie, Tatarzy i Żydzi. Lecz fakt taki przecież nie upośledza miejscowej kuchni, ale ją jedynie wzbogaca. Dość przecież zauważyć, jak wiele tradycyjnych potraw białoruskich jest obecnych nawet w naszej dzisiejszej kuchni podlaskiej!
Kultywujmy więc piękne kulinarne tradycje i spróbujmy we własnej kuchni przyrządzić „kultowe” białoruskie draniki z maczanką!
Składniki:
500 g wieprzowiny (mięsa żeberek, karkówki lub łopatki bez kości), 200 g cebuli, 200 g pikantnej wędzonej kiełbasy, 20 g mąki pszennej, 100 g kwaśnej śmietany 18%, 1 kg ziemniaków, 100 g cebuli, 20 g mąki pszennej, 1 jajko, natka pietruszki, 1 łyżka oliwy lub smalcu, 5 ziaren ziela angielskiego, 3 liście laurowe, sól i pieprz do smaku, olej do smażenia (ok. 125 ml).
Przygotowanie maczanki:
Mięso pokrój na niewielkie kawałki, a następnie obsmaż na rozgrzanym tłuszczu z każdej strony; dodaj pokrojoną w grubą kostkę cebulę. Po 2–3 minutach całość oprósz mąką i jeszcze chwilę przesmażaj.
Gulasz podlej wodą lub bulionem w taki sposób, by mięso było prawie zanurzone w płynie. Dodaj ziele angielskie i liść laurowy i duś pod przykryciem do miękkości, uzupełniając płyn w razie konieczności.
Na 20 minut przed końcem duszenia pokrój w kostkę kiełbasę i podsmaż ją na patelni na złoty kolor. Odsącz z nadmiaru tłuszczu i dodaj do gulaszu.
Gdy mięso jest miękkie, zahartuj śmietanę w niewielkiej ilości gorącego sosu i dodaj do gulaszu. Na koniec posyp całość natką pietruszki i dopraw do smaku.
Przygotowanie draników:
Cebulę i ziemniaki zetrzyj na tarce o najdrobniejszych oczkach; odstaw na 10 minut, a następnie odsącz wytrącony płyn. Dodaj mąkę, jajko, sól oraz pieprz. Wymieszaj i smaż na rozgrzanym oleju niewielkie placki ziemniaczane, z obu stron na złoty kolor.
Podawaj draniki z maczanką.
Smacznego!
RES
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!