Obecnie w Rosji więcej osób jest oskarżanych i sądzonych o szpiegostwo, niż za Stalina w latach pięćdziesiątych ubiegłego stulecia. Jak podaje Radio Swoboda, w Rosji od stycznia do lipca 2023 roku wszczęto co najmniej 82 sprawy o zdradę i szpiegostwo.
Rosyjski prawnik i obrońców praw człowieka Jewgienij Smirnow uważa, że liczba spraw karnych o zdradę państwa zarejestrowanych w Rosji w ostatnich miesiącach jest dużo wyższa. Według niego w Rosji otwiera się średnio 20 takich spraw miesięcznie. Oznacza to, że każdego dnia roboczego otwierana jest jedna sprawa. W tym tempie do końca grudnia br. będzie ich około 250.
Również międzynarodowi eksperci uważają, że rzeczywista liczba spraw karnych może być znacznie wyższa, ponieważ rosyjskie służby nie informują o wszystkich takich przypadkach.
Ostatni raz taką liczbę procesów o zdradę państwa wszczęto tylko za dyktatury Stalina. W latach sześćdziesiątych XX stulecia władze ZSRS wszczynały około 150 spraw karnych o zdradę państwa rocznie, pod koniec istnienia państwa sowieckiego liczba ta jeszcze spadła.
Niezależna rosyjska strona holod.media podała, że w latach 1997–2017 w Rosji wydano 101 wyroków w sprawach o zdradę stanu – czyli średnio pięć rocznie. Według tej publikacji dawniej o szpiegostwo mogli być oskarżeni wojskowi, pracownicy naukowi i firm zbrojeniowych. Dziś doszło do sytuacji, że nawet za polubienie w sieciach społecznościowych np. memu negującego sens agresji na Ukrainę może być oskarżenie „o zdradę państwa”.
W materiale holod.media czytamy:
„W dzisiejszej Rosji praktycznie niemożliwe jest uniknięcie oskarżenia o zdradę państwa. Jedynym sposobem jest wykluczenie jakiejkolwiek komunikacji z obcokrajowcami, nieczytanie i nieoglądanie wiadomości innych niż media państwowe, nieinteresowanie się niczym, niepytanie znajomych o nic, niepublikowanie niczego w sieciach społecznościowych i niepodróżowanie za granicę”.
Pod koniec kwietnia 2023 roku prezydent Władimir Putin podpisał ustawę zaostrzająca kodeks karny. Maksymalna kara za zdradę stanu to obecnie dożywotnie pozbawienie wolności, gdy wcześnie za to przestępstwo groziła kara 20 lat więzienia.
RTR na podst. TVP Info
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!