Tłumacz – dziś w obwodzie iwanofrankiwskim na Ukrainie – to jedno z wielu miasteczek, które zrodziła kultura dawnych Kresów – dynamiczna, wieloetniczna, owocna, intrygująca nas dziś, choć kiedyś tak często tragiczna w swym przebiegu. Wciąż czeka ona na historyków, którzy potrafiliby oddać jej rzeczywisty, to jest wielobarwny i wielowymiarowy obraz.
I podobnie, miasteczka takie jak Tłumacz czekają na swoje mikrohistorie. Niniejsza książka prowadzi nas ku takiej właśnie historiografii dawnych Kresów, jakiej potrzebujemy. Uwzględniającej współtworzenie dziejów tamtych miejsc przez ludzi różnych tożsamości – Rusinów, Polaków, Ormian, Żydów, Niemców, Austriaków, Ukraińców. Ukazującej przemienność i przemijanie faz historycznych, wykreowanych przez państwowości kolejno Rusi, Królestwa Polskiego, Austrii (w postaci jej prowincji Galicji, złączonej z mityczną Lodomerią), nowoczesnej Polski (lat międzywojennych), aż po dramatyczną zagładę doby drugiej wojny światowej.
Danuta Nespak, Elżbieta Niewolska, Rzeczpospolita Tłumacka. Od ruskiej osady do zagłady polskiego miasteczka Tłumacz
Spis treści:
- Przedmowa
- Tłumacz, od ruskiej osady do królewszczyzny
- Tłumacz w cesarsko-królewskiej Galicji
- Dwudziestolecie międzywojenne w Tłumaczu: 1918–1939
- Tłumacz w latach 1939–1945
- Powojenna diaspora tłumacka
- Marcelina Jakimowicz, Piotr Zubowski, Posłowie
- Andrzej A. Zięba, Zakończenie
Danuta Nespak, Elżbieta Niewolska, Rzeczpospolita Tłumacka. Od ruskiej osady do zagłady polskiego miasteczka Tłumacz, wyd. Księgarnia Akademicka, Kraków 2023, ss. 236, ISBN: 9788381387576
RTR
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!