Likwidacja skutków awarii w obiekcie jądrowym będzie tematem ćwiczeń jednostek ratowniczych krajów Organizacji Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym (OUBZ) „Skała-2023”, które odbędą się na początku września br. w obwodzie mińskim. Taką informację przekazał minister ds. sytuacji nadzwyczajnych Białorusi Wadim Siniawskij, pisze TASS.
„Tematem „Skały” jest awaria w obiekcie jądrowym z udziałem i rozmieszczeniem sił OUBZ i oczywiście naszych działań, Ministerstwa ds. Sytuacji Nadzwyczajnych Republiki Białorusi. Jest to procedura zarządzania tym procesem, plany ochronne, wewnętrzne i zewnętrzne, które zostaną opracowane w praktyce na wypadek takiej awarii. Są to kwestie interakcji z władzami wykonawczymi, wojskowymi organami dowodzenia i kontroli oraz szereg innych zadań” – powiedział minister na antenie kanału telewizyjnego Białoruś-1.
Wcześniej Siniawski informował, że aktywna faza ćwiczeń odbędzie się na bazie filii Uniwersytetu Obrony Cywilnej Ministerstwa ds. Sytuacji Nadzwyczajnych w obwodzie mińskim.
Jego rosyjski odpowiednika Aleksander Kurenkow zapowiedział, że FR planuje wysłanie na ćwiczenia specjalistów z Centrum Operacji Ratunkowych Specjalnego Ryzyka „Lider”.
Przypomnijmy, pod Ostrowcem na Grodzieńszczyźnie działa elektrownia jądrowa uznana przez Parlament Europejski za zagrożeniem dla Litwy i Europy.
Od początku, inwestycji sprzeciwiała się Litwa, która obawia się, że budowana niespełna 50 km. od Wilna siłownia zagraża bezpieczeństwu narodowemu kraju. Litwini alarmowali, że Białorusini nie dopełniali żadnych procedur.
W 2017 roku profesor fizyki jądrowej Georgij Lepina alarmował, że podczas budowy elektrowni miała miejsce seria incydentów i wypadków. Ale jak mówił, to drobiazg w porównaniu z zagrożeniem, jakie władze Białorusi stworzyły przez sam wybór Ostrowca pod budowę. Naukowiec zwrócił uwagę, że na początku lat ’90 wyłoniono 30 miejsc pod elektrownię, a w 1993 roku powstał raport, który określa okolice Ostrowca jako miejsce najbardziej niebezpieczne spośród możliwych;
„I właśnie ten najbardziej niebezpieczny obszar – Ostrowiec, stał się miejscem budowy elektrowni jądrowej. (…) Tam niczego oprócz fermy dla świń budować kategorycznie nie wolno”, – przekonywał Lepin.
Po kilku latach, fakt niebezpieczeństwa, jakie niesie siłownia w Ostrowcu przyjęła do wiadomości również Unia Europejska, ale dopiero w 2021 roku. W przyjętej w lutym 2021 roku rezolucji, PE wskazuje, że EA Ostrowiec jest projektem geopolitycznym Białorusi i Rosji i stanowi zagrożenie dla UE i jej państw członkowskich pod względem bezpieczeństwa, zdrowia i środowiska.
Pierwszy blok energetyczny białoruskiej elektrowni jądrowej został oddany do eksploatacji przemysłowej 10 czerwca 2021 r. Do jednolitego systemu energetycznego kraju został podłączony 3 listopada 2020 roku, jednak przez cały ten czas elektrownia była wielokrotnie odłączana od sieci.
ba na podst. TASS
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!