Unia Europejska wezwała Rosję do natychmiastowego wznowienia realizacji umowy o umożliwieniu eksportu ukraińskiego zboża z portów czarnomorskich. Oświadczył to Wysoki Przedstawiciel UE do Spraw Zagranicznych Josep Borrell.
Dyplomata zauważa, że Federacja Rosyjska używa żywności jako broni, co znacząco wpływa na dostawy zboża dla całego świata.
Borrell podkreśla, że jednostronnie łamiąc porozumienie, Rosja samodzielnie blokuje jeden z ważnych głównych szlaków eksportu zboża z Ukrainy. To Federacja Rosyjska odpowiada za zakłócenia w dostawach zboża na całym świecie i wzrost cen żywności.
„UE wzywa Rosję do ponownego rozważenia swojej decyzji i natychmiastowego wznowienia realizacji czarnomorskiej inicjatywy zbożowej” – powiedział.
Podkreślił, że UE ze swojej strony dołoży wszelkich starań, aby nadal wspierać terminowe, stabilne dostawy wszystkich towarów, zwłaszcza produktów rolnych, na rynki światowe „ścieżkami solidarności” między Ukrainą a UE.
„UE będzie nadal współpracować z poszkodowanymi krajami partnerskimi, aby zająć się globalnym bezpieczeństwem żywnościowym i wspierać wszelkie wysiłki na rzecz przywrócenia inicjatywy czarnomorskiej inicjatywy zbożowej” – powiedział Borrell.
Przypomnijmy, od 24 lutego 2022 r., w związku z inwazją Federacji Rosyjskiej na pełną skalę na Ukrainę, praca portów tzw. Wielkiej Odessy (portów morskich Jużnyj, Czarnomorsk i portu morskiego w Odessie) jest zablokowana. Latem 2022 r. za pośrednictwem Turcji i ONZ zawarto „porozumienie zbożowe”, które przewiduje odblokowanie eksportu przez te trzy porty, w tym dostaw żywności do krajów głodujących. Przez cały czas Rosja groziła wycofaniem się z „umowy zbożowej”, ale kilkakrotnie ją kontynuowała.
Ostatni raz umowa została przedłużona 17 maja 2023 roku na okres dwóch miesięcy. Jednocześnie Kreml zapowiedział, że nie przedłuży umowy po 17 lipca bez spełnienia szeregu warunków: przyłączenia Rossielchozbanku do SWIFT, wznowienia pracy rurociągu amoniakowego Togliatti-Odessa, odmrożenia aktywów rosyjskich firm, odblokowania logistyki transportu i dostawę części zamiennych.
16 lipca ostatni statek, który przewoził żywność w ramach umowy, opuścił port w Odessie. Wczoraj pojawiła się informacja, że Federacja Rosyjska oficjalnie odmówiła przedłużenia „porozumienia zbożowego”.
Dzisiaj w mocy rosyjskie wojsko przeprowadziło zmasowany atak rakietami „Kalibr” i dronami w obwodzie odeskim. W wyniku zakrojonego na szeroką skalę ataku doszło do częściowego zniszczenia infrastruktury portowej, uszkodzeniu uległy również budynki mieszkalne.
Opr. TB, www.eurointegration.com.ua
1 komentarz
na pewno da się to zrobić
21 lipca 2023 o 21:29Trzeba wymyślić jakiś efektywny sposób tranzytu zboża (i innych towarów) przez Polskę. W XVII w. spławiano szkuty z ziarnem Wisłą do Gdańska. Można? Można! – Tylko trzeba ruszyć ****, głową oczywiście najpierw.
Mamy XXI w., lecimy na Księżyc i Marsa, a nie umiemy przewieźć zboża?