Dzisiaj z rosyjskiej niewoli, w ramach wymiany jeńców i więźniów, na Ukrainę powróciło 45 żołnierzy Sił Zbrojnych Ukrainy, Gwardii Narodowej, Państwowej Straży Granicznej, oraz dwóch cywilów. Jak wyjaśnił na swoich koncie w Telegramie Andrij Jermak, dyrektor Kancelarii prezydenta Ukrainy, wśród nich jest dwóch oficerów, 41 szeregowych i sierżant, cywilny pracownik huty „Azowstal” i żołnierz obrony terytorialnej z Chersonia.
„Odzyskujemy obrońców Mariupola i Azowstali. Są ranni żołnierze. Są też żołnierze z kierunku donieckiego, w tym z kierunku bachmuckiego, zaporoskiego i charkowskiego. Każdy z nich jest bohaterem” – napisał Jermak.
Oprócz żołnierzy i pracownika cywilnego na Ukrainę powróciło także dwoje ukraińskich dzieci wywiezionych nielegalnie do Rosji – 6-letni Renat i 10-letnia Warwara. „Ich matka, sanitariuszka, została zwolniona [z rosyjskiej niewoli – red.] podczas dużej wymiany w październiku 2022 roku. Ona i jej mąż od dawna czekali na powrót swoich dzieci, które Federacja Rosyjska nielegalnie deportowała, próbując ukryć porwanie” – czytamy w komunikacie.
Niektórzy z ukraińskich żołnierzy mają ciężkie rany bojowe, obrażenia odniesione w niewoli. Po uwolnieniu czeka ich leczenie, rehabilitacja i reintegracja. Zaraz po wymianie wszyscy powracający z wrogiej niewoli otrzymali komplet najpotrzebniejszych rzeczy i środków do kontaktu z bliskimi.
Przypomnimy, do ostatniej wymiany jeńców i więźniów doszło 11 czerwca 2023 roku. Wtedy z rosyjskiej niewoli powróciło do kraju 93 szeregowców i sierżantów oraz dwóch oficerów.
25 maja z rosyjskiej niewoli powrócił na Ukrainę 68 osób uznanych za zaginione.
Wiadomo, że Rosja wbrew prawu międzynarodowemu przetrzymuje w niewoli cywilów, zrównując ich z jeńcami. Wśród wciąż przetrzymywanych przez Rosjan jest dziennikarz agencji UNIAN Dmytro Chiłjuk, który został porwany w obwodzie kijowskim.
Opr. TB, t.me/ermaka2022
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!