Grupa ekspertów z ukraińskiej organizacji publicznej „Niezależnej Komisji Antykorupcyjnej” (NAKO) sporządziła listę zachodnich firm, których komponenty są wykorzystywane do produkcji dronów kamikadze Shahed-136, wykorzystywanych przez Rosję do ataków na Ukrainę.
Raport, który został opracowany przez NAKO we współpracy z Międzynarodowym Partnerstwem na rzecz Praw Człowieka (IPHR), Truth Hounds i Global Diligence LLP, szczegółowo opisuje dziesięć rosyjskich ataków przy użyciu irańskich dronów kamikadze Shahed-136.
„Celami ataków były budynki mieszkalne, elektrownie, przedsiębiorstwa, szkoła i kolonia letnia dla dzieci. W każdym przypadku raport uwzględnia kontekst ataku, obecność instalacji wojskowych lub działanie ich w pobliżu celu” – czytamy w komunikacie NAKO.
Autorzy raportu podkreślają, że ataki Shahed-136 były celowo skierowane przeciwko ludności cywilnej i infrastrukturze, bez wymiernej przewagi militarnej, co wskazuje, że głównym celem takich uderzeń jest terror ludności cywilnej.
W raporcie zwrócono też uwagę na to, że drony używane przez rosyjskiego agresora są wykonane w dużej części z zachodnich komponentów. W szczególności konstrukcja „Shahedów” obejmuje komponenty wyprodukowane przez następujące firmy: Adesto Technologies (USA), Adesto Technologies (USA), Analog Devices (USA), Freescale (USA), Hemisphere (USA), Hitec USA Group (USA), International Rectifier (USA), Marvell Technology (USA), Maxim Integrated (USA), Micrel Semiconductor (USA), Micron Technology (USA), Texas Instruments (USA), Murata Manufacturing (Japonia), Tallysman (Kanada) i STMicroelectronics (Szwajcaria).
Twórcy raportu podkreślili, że do wszystkich firm z tej listy wysłano prośby o zajęcie stanowiska w tej sprawie. Część z nich zareagowała potępieniem rosyjskiej inwazji i zapewnieniem, że będą starać się zacieśnić kontrolę nad zaopatrzeniem w elektronikę.
Wcześniej media wielokrotnie informowały o licznych faktach i przykładach obchodzenia przez Rosję zachodnich sankcji. Czasami sankcje były łamane brutalnie i bezpośrednio, gdy towary objęte sankcjami przechodziły tranzytem przez Federację Rosyjską, ale „znikały” po drodze. Bardziej wyrafinowane schematy przewidują kilka etapów odsprzedaży towarów w krajach neutralnych z ostateczną dostawą do Federacji Rosyjskiej.
W czerwcu Unia Europejska zatwierdziła 11. pakiet sankcji wobec Rosji, którego celem jest przede wszystkim powstrzymanie rosyjskich prób obejścia sankcji. Jednym z najbardziej radykalnych środków tego pakietu jest groźba nałożenia sankcji na państwa trzecie, które poprzez swoją jurysdykcję pomagają lub przynajmniej nie uniemożliwiają obchodzenia sankcji.
Opr. TB, nako.org.ua
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!