Riigikogu (parlament Estonii) uchwalił ustawę, która od 1 stycznia 2024 r. daje możliwość zawierania małżeństw między dwojgiem dorosłych osób, niezależnie od płci, informuje portal ERR.
„To oficjalne: Estonia zalegalizowała równość małżeńską. Wraz z tą historyczną decyzją dołączamy do innych narodów nordyckich. Jestem dumna z mojego kraju. Budujemy społeczeństwo, w którym prawa każdego są szanowane, a ludzie mogą swobodnie kochać. Decyzja wejdzie w życie od 2024 roku” – napisała premier Estonii Kaja Kallas na Twitterze.
Za przyjęciem projektu ustawy głosowało 55 członków Riigikogu, przeciw było 34.
Dokument przewiduje zmianę treści definicji instytucji małżeństwa, znanej z prawa rodzinnego, tak aby w przyszłości małżeństwo mogły zawrzeć dwie osoby fizyczne, które osiągnęły pełnoletniość, niezależnie od płci.
Oprócz małżeństwa nadal istnieje możliwość zawarcia zarejestrowanej umowy partnerskiej.
Od 1 stycznia 2024, pary jednopłciowe będą mogły również adoptować dzieci. Para osób tej samej płci może przysposobić dziecko jednego z małżonków za zgodą drugiego biologicznego ojca/matki.
Ustawa ustanawia zasadę, że dziecko nie może mieć więcej niż dwoje rodziców. Zachowana zostaje zasada, zgodnie z którą prawa i obowiązki dotyczące dziecka należą przede wszystkim do jego biologicznych rodziców.
Po wtorkowym głosowaniu Estonia stanie się drugim po Słowenii krajem w Europie Wschodniej, w którym pary jednopłciowe będą mogły zawierać małżeństwa. Ustawa wchodzi w życie 1 stycznia 2024 roku.
Projekt przeszedł pierwsze czytanie 22 maja, a w wyznaczonym terminie zgłoszono 711 poprawek.
ba za err.ee
2 komentarzy
Jagoda
21 czerwca 2023 o 09:27Estonio ! Nie idź tą drogą ! Wielki Babilon i tak upadnie z wielkim hukiem !
PI Grembovitz
22 czerwca 2023 o 14:15Statystycznie jedno!?
Cwaniaki