Prezydent Republiki Południowej Afryki Cyril Ramaphosa dostrzegł powody do optymizmu w sprawie osiągnięcia pokoju na Ukrainie po wizycie przywódców państw afrykańskich w Kijowie i Moskwie. Poinformował o tym na prezydenckiej stronie internetowej.
Według Ramaphosy, w obu stolicach delegacja przedstawiła własną wizję pokojowego rozwiązania, która polega na wezwaniach do deeskalacji działań wojennych i pilnego rozpoczęcia negocjacji.
„Jednym z kluczowych osiągnięć misji pokojowej było pozytywne przyjęcie, jakie otrzymaliśmy od obu stron, co uważamy za budujące i dające powód do optymizmu, że propozycje zostaną rozpatrzone” – poinformował.
Ramaphosa kładzie nacisk na potrzebę „zadbania o życie ludzi” i „zakończenia walk”, aby zapobiec dalszym ofiarom śmiertelnym i zniszczeniom.
Prezydent RPA podkreślił, że Afryka jest „materialnie zainteresowana” rozwiązaniem konfliktu rosyjsko-ukraińskiego, ponieważ sytuacja żywnościowa na kontynencie w dużej mierze zależy od dostaw zboża i nawozów z obu walczących krajów.
Ramaphosa zauważył, że „konflikt powinien zostać rozwiązany w drodze negocjacji i środków dyplomatycznych”. Stwierdził potrzebę „poszanowania suwerenności krajów zgodnie z zasadami Karty Narodów Zjednoczonych”, ale nie stwierdził wprost o potrzebie wycofania wojsk rosyjskich z terytorium Ukrainy.
„Zarówno prezydenci Zełenski, jak i Putin zgodzili się na dalsze rozmowy po tej pierwszej wizycie. Ponieważ trwa współdziałanie z obiema stronami i przywódcami afrykańskimi, mamy nadzieję, że w miarę postępu procesu można położyć grunt pod deeskalację konfliktu i negocjacje – dwa najważniejsze warunki wstępne dla trwałego pokoju” – podsumował.
Przypomnijmy, 16 czerwca na Ukrainę przybyła delegacja państw afrykańskich złożona z przedstawicieli Republiki Południowej Afryki, Zambii, Senegalu i Egiptu, którzy wspólnie z Kongo i Ugandą proponują plan pokojowy dla Ukrainy. Podczas tej wizyty Rosja przeprowadziła atak rakietowy na Kijów i obwód kijowski.
17 czerwca afrykańska delegacja przybyła do Rosji, gdzie spotkała się z Putinem. Rosyjski dyktator skrytykował kluczowe punkty „planu pokojowego” Republiki Południowej Afryki, ponieważ wzywa się w nich do poszanowania granic. Wołodymyr Zełenski również odrzucił plan afrykański i przypominając, że na razie nie ma realnej alternatywy dla ukraińskiego planu pokojowego, którego kluczowym zapisem jest natychmiastowe wycofanie wojsk rosyjskich z Ukrainy.
Opr. TB, www.thepresidency.gov.za
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!