Jak informuje Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej dwudniową (5–6 czerwca), dyplomatyczną wizytę na Ukrainie odbył wysłannik Watykanu kardynał Matteo Zuppi; ponad dwa tygodnie temu Papież Franciszek powierzył mu misję pokojową, której celem miało być „złagodzenie napięć w konflikcie na Ukrainie w nadziei na uruchomienie procesów pokojowych”.
68-letni włoski duchowny Matteo Maria Zuppi, w latach 2012–2015 biskup pomocniczy rzymski, od roku 2015 arcybiskup metropolita boloński, mianowany przez Papieża Franciszka w roku 2019 kardynałem, od 2022 roku jest przewodniczącym Konferencji Episkopatu Włoch. Co ciekawe kard. Zuppi nie ma nic wspólnego z watykańską dyplomacją, zaś jego misja „została podjęta w porozumieniu z watykańskim sekretariatem stanu” i udał się do Kijowa jako wysłannik Ojca Świętego – jak informuje Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej.
„Jest to inicjatywa, której głównym celem jest dogłębne wysłuchanie władz ukraińskich w sprawie możliwych dróg prowadzących do sprawiedliwego pokoju oraz wsparcie gestów humanitarnych, które przyczynią się do złagodzenia napięć”
– czytamy w watykańskim komunikacie.
Wypełniając zatem misję „szukanie dróg do uruchomienia procesów pokojowych” kard. Matteo Zuppi we wtorek 6 czerwca spotkał się z prezydentem Wołodymyrem Zełeńskim, a następnie w kijowskim Centrum Ochrony Praw Dzieci rozmawiał z ukraińskim rzecznikiem praw człowieka, Dmytrem Łubincem.
Jak informuje Watykan strona ukraińska przedstawiła papieskiemu wysłannikowi materiały informacyjne na temat łamania praw człowieka na Ukrainie, jakie miały miejsce w wyniku rosyjskiej agresji. Przedstawiony został także dodatkowy raport obrazujący łamanie praw ukraińskich dzieci na terytoriach okupowanych i w Rosji.
Ukraiński rzecznik praw człowieka zwrócił także uwagę na fakt, że praktycznie każde ukraińskie dziecko, nawet to które wyjechało za granicę, odczuło na sobie konsekwencje wojny. Ponadto przypomniał o masowej wywózce ukraińskich dzieci z tymczasowo okupowanych terenów do Federacji Rosyjskiej. Dmytro Łubieniec zwrócił również uwagę na kwestię zwrotu cywilnych zakładników przetrzymywanych przez Federację Rosyjską. Zauważył, że na chwilę obecną nie jej znana dokładna ich liczba. Na zakończenie spotkania Ukraiński rzecznik praw człowieka przekazał dla Papieża Franciszka pamiątkową monetę „Urodzony na Ukrainie”, która została wydana przez Narodowy Bank Ukrainy z okazji obchodzonego kilka dni temu Dnia Praw Dziecka.
„Kościół zrobi wszystko, co możliwe, by uchronić dzieci”
– podsumował spotkanie kardynał Zuppi.
Kard. Matteo Zuppi razem z nuncjuszem apostolskim na Ukrainie, abp. Visvaldasem Kulbokasem, odwiedził także leżącą w pobliżu Kijowa Buczę. Modlił się w miejscu pochowania 119 osób zamordowanych w tym mieście, które znajduje się przy miejscowej cerkwi prawosławnej św. Andrzeja. Oglądnął również wystawę fotograficzną poświęconą dramatycznym wydarzeniom, jakie miały miejsce w ubiegłym roku w Buczy.
RES na podst. https://www.vaticannews.va
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!