Dla Polaków na Białorusi święta majowe nie są czasem radosnego świętowania. W kraju rządzonym przez Łukaszenkę Polacy są obiektem represji, prześladowania. Tak jak ich białoruscy sąsiedzi są terroryzowani, zastraszani, wtrącani do więzień, wyrzucani z pracy, zmuszani do ucieczki z kraju, w którym się urodzili.
Za murami więzienia grodzieńskiego wciąż przebywa Andrzej Poczobut, szefowa Związku Polaków na Białorusi Andżelika Borys po roku w więzieniu wyszła, ale czy reżim pozwoli jej na wolność?
Jak zauważa portal głosznadniemna.pl, Polacy na Białorusi mają dziś niewiele możliwości do manifestowania swojego przywiązania do polskości, polskich tradycji i wartości. Ale pragną te wartości wyznawać, zostawiając świadectwo swojej obecności w społeczeństwie sterroryzowanym przez rządzący współcześnie na Białorusi antypolski reżim dyktatora Aleksandra Łukaszenki.
Jedną z form manifestowania obecności polskich patriotów na Kresach II Rzeczypospolitej, leżących obecnie w białoruskich granicach jest doglądanie i porządkowanie polskich grobów i miejsc pamięci narodowej.
Tak właśnie rozumieją swój obowiązek patriotyczny Polacy, mieszkający w obwodzie grodzieńskim. Na kilka dni przez świętami majowymi zorganizowali oni sprzątanie polskich nekropolii, pojedynczych grobów oraz miejsc pamięci, rozsianych po ziemi grodzieńskiej.
Polacy, świadomi ryzyka identyfikacji ich patriotycznego czynu społecznego przez białoruskie organa ścigania, nadesłali do redakcji Znadniemna.pl zdjęcia swojej pracy, z których, ich zdaniem nie da się rozpoznać uczestników akcji sprzątanie grobów.
Nadesłane zdjęcia z miejscowości, w których odbywała się akcja, z poczuciem wdzięczności i podziwu dla cichych patriotów, publikujemy za portalem glosznadniemna.pl:
Dla zachowania bezpieczeństwa tych osób, ich sylwetki zostały zanonimizowane.
Zbiorowa mogiła żołnierzy, poległych podczas Bitwy Niemeńskiej w 1920 roku.
Krupowo. Groby rodziny Pileckich, krewnych Bohatera Narodowego Witolda Pileckiego.
Lida. Cmentarz Lotników.
Lida. Kamień, upamiętniający w jednym ze skwerów Lidy bohatera Powstania Styczniowego – ks. Adama Falkowskiego, Upamiętnienie powstało dzięki inicjatywie lidzian w prawdopodobnym miejscu kaźni duchownego.
Lida. Tablica upamiętniająca wodza Powstania Styczniowego na Litwie Ludwika Narbutta, ucznia byłej Szkoły ojców Pijarów w Lidzie.
Nieciecz. Kwatera żołnierzy I i IV batalionów 77. Pułku Piechoty Armii Krajowej.
Nowosiółki. Zbiorowa mogiła oficerów Wojska Polskiego, poległych w 1939 roku.
Stare Wasiliszki. Cmentarz katolicki.
Wasiliszki. Cmentarz katolicki.
Ostryna. Cmentarz katolicki.
ba za glosznadniemna.pl
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!