Putin wyznaczył dowództwu sił okupacyjnych zadanie zamknięcia sprawy z Bachmutem przed prawosławną Wielkanocą, czyli przed 16 kwietnia. Poinformował o tym ekspert wojskowo-polityczny Ołeksandr Kowałenko na swoim koncie w Telegramie.
„Kolejny termin, którego „Wagner” nie jest w stanie dotrzymać, podobnie jak nie wytrzymuje walk w całym mieście. Dlatego zapadła decyzja, że sprawa zostanie zamknięta przez desantowców” – napisał ekspert.
Według niego w mieście zaczynają przeważać jednostki 51. i 137. Pułków powietrzno-desantowych ze 106. Dywizji Powietrznodesantowej, 57. Brygady Strzelców Zmotoryzowanych, a także żołnierze z 98. Dywizji Powietrznodesantowej Federacji Rosyjskiej, którzy tydzień temu byli daleko na północy, bliżej Kriemiennej, ale częściowo zostali ściągnięci do Bachmutu.
„Oczywiście, Prigożyn nie jest zadowolony z tego układu, ale tradycyjnie będzie nawijał, że to „Wagner” decyduje o wszystkim w Bachmucie. Chociaż prawdę mówiąc, praktycznie o niczym nie decydowali od końca grudnia 2022 r., kiedy to „sprzedawca hot-dogów” [Prygożyn – red.] nie spełnił obietnicy – nie podarował Putinowi Bachmutu na Nowy Rok” – dodał Kowałenko.
Obecnie, zdaniem Kowałenki, w Bachmucie zaciekłe walki toczą się o ulicę Czajkowskiego. Wynika to z faktu, że ulica Czajkowskiego jest właściwie miejską kontynuacją „drogi życia” 0504, czyli drogi zaopatrzeniowej dla wojsk ukraińskich w Bachmucie.
„Tutaj i na byle „kawałek żelaza” okupanci nie żałują rzucania wszystkiego, co mają, i nie żałują wysyłania w pierwszych szeregach „wagnerowców”, za którymi idą desantowcy” – wyjaśnił.
Ekspert zauważa, że Rosjanom i tak idzie jak po grudzie.
„Pierwsze szeregi biegną na pozycje Sił Zbrojnych Ukrainy, grzęzną w walkach miejskich, a druga linia znajduje się pod ostrzałem artyleryjskim i moździerzowym. W ciągu ostatnich 2 dni intensywność ogniowa z naszej strony wzrosła. Biorąc pod uwagę celność, wzrosła również skuteczność anihilacji” – wyjaśnił.
Kowałenko podkreślił, że obrona Bachmutu „jest zbudowana w taki sposób, że teraz Rosjanie nie mają fizycznej możliwości zrealizowania zdobycia miasta w operacyjnym lub taktycznym okrążeniu”: „Mając kontrolę ogniową nad arteriami 0506 i 0504, nie mają nad nimi fizycznej kontroli”.
„Działania obronne miasta są kontynuowane pod kontrolą Sił Zbrojnych Ukrainy. To Siły Zbrojne Ukrainy narzucają tempo silniejszemu wrogowi, dla którego najważniejsze jest, aby nie dotrzymywać kolejnych terminów [zdobycia miasta – red.]” – podkreślił Kowałenko.
Ofensywa wojsk rosyjskich na całej linii frontu wyczerpuje się.
Jeśli armia ukraińska opuści Bachmut, z militarnego punktu widzenia nie będzie to miało większego znaczenia. Ale, jak powiedział Ołeksij Hetman, major rezerwy Sił Zbrojnych Ukrainy, będzie to miało złożone konsekwencje polityczne. Według niego w przypadku utraty Bachmutu przez wojska ukraińskie może wzrosnąć presja naszych partnerów na ukraińskie kierownictwo wojskowo-polityczne. W takim scenariuszu będą nalegać na negocjacje z Federacją Rosyjską.
Jeśli Siły Zbrojne Ukrainy wycofają się spod Bachmutu – kontynuuje Hetman – zajmą wcześniej przygotowane pozycje obronne i utrzymają tam obronę. Wróg nie będzie mógł od razu ruszyć na Czasow Jar.
Opr. TB, t.me/zloyodessit/18810
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!