Estoński rząd zaakceptował propozycję ministerstwa obrony o przekazaniu Ukrainie kolejnego pakietu pomocy wojskowej, który obejmie broń snajperską i sprzęt dla sił specjalnych.
W rezultacie dziesiątego spotkania ministrów obrony państw NATO w ramach formuły Ramstein estoński minister obrony Hanno Pevkur powiedział, że duża inicjatywa ma na celu wspólny zakup miliona pocisków artyleryjskich przez Unię Europejską dla Ukrainy, poinformowała agencja ERR.
Dodał jednak, że należy nadal zapewniać mniejsze i bardziej ukierunkowane pakiety pomocowe. Pevkur zaznaczył, że w związku z tym należy podjąć decyzję o udzieleniu Ukrainie pakietu pomocy specjalnie na wyposażenie sił specjalnych i snajperów. Będą to karabiny samopowtarzalne, karabiny snajperskie, celowniki optyczne, lornetki, amunicja, sprzęt osobisty i specjalny, łodzie patrolowe i kamery termowizyjne.
Przekazany zostanie również sprzęt medyczny.
Łączna wartość tego pakietu pomocowego wynosi 494 tys. euro.
Estonia udziela Ukrainie bezprecedensowego wsparcia. Od początku wojny ten kraj udzielił Ukrainie prawie 400 mln euro pomocy wojskowej i humanitarnej, czyli ponad 1% PKB.
19 stycznia br. rząd estoński podjął decyzję o udzieleniu Ukrainie pomocy wojskowej w wysokości 113 mln euro. Pakiet ten był największym przekazanym przez ten kraj podczas rosyjskiej agresji na pełną skalę.
23 stycznia Estonia postanowiła przekazać Ukrainie wszystkie swoje haubice 155 mm.
Republika Łotewska dodatkowo przeznaczy Ukrainie pomoc wojskową w wysokości 70 mln euro.
Poinformował o tym premier Ukrainy Denys Szmyhal po rozmowie z premierem Łotwy Artursem Krisjanisem Karinsem. Według niego Ukraina otrzymała już ponad 300 mln euro pomocy wojskowej z Łotwy.
„Po zatwierdzeniu nowego budżetu kwota ta sięgnie 370 mln euro, czyli ponad 1% PKB Łotwy” – powiedział.
Przypomnijmy, że na początku wojny na pełną skalę prezydent Łotwy Egils Levits powiedział, że należy odizolować Rosję od całego świata i wezwał do mocy Ukrainie.
Latem ub. roku parlament Łotwy uznał Federację Rosyjską za państwo wspierające terroryzm. Łotwa jest też jednym z krajów, które nie zezwalają na wjazd na swoje terytorium Rosjanom z wizami turystycznymi Schengen.
Latem Łotwa przekazała Ukrainie śmigłowce, a zimą przeciwlotnicze systemy rakietowe Stinger, śmigłowce, karabiny maszynowe z amunicją i bezzałogowce.
5 stycznia, po rozmowie z prezydentem Łotwy Egilsem Levitsem, prezydent Wołodymyr Zełenski powiedział, że zgodzili się kontynuować współpracę w zakresie wzmacniania zdolności obronnych Ukrainy.
Z kolei Niemcy przekazały Ukrainie nowy pakiet pomocy wojskowej, który obejmuje wieloprowadnicowe systemy rakietowe MARS II i amunicję kalibru 155 mm.
Jak poinformowano na stronie internetowej rządu Niemiec, armia ukraińska otrzymała 5 tys. pocisków artyleryjskich kal. 155 mm oraz 155 mm amunicji precyzyjnej, której liczby nie podano.
Ponadto nowy pakiet pomocy obejmuje 500 pistoletów SFP9, dwa samochody zaplecza logistycznego, amunicję do wyrzutni MARS II (ilość nieokreślona), cztery mobilne systemy radarowo-komunikacyjne, dwa namioty hangarowe i 25 generatorów prądotwórczych.
Niemcy przygotowują się również do dostarczenia Ukrainie kolejnych 5330 pocisków kalibru 155 mm i rakiety dla systemu obrony powietrznej Iris-T SLM.
Opr. TB, www.err.ee, UNIAN, www.bundesregierung.de
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!