Do powołania trybunału, który osądzi Putina niezbędne jest pomyślne głosowanie w Zgromadzeniu Ogólnym ONZ – za decyzją muszą głosować nie tylko przedstawiciele krajów Unii Europejskiej, ale także pozostałych 90 państw. Stwierdził to w wywiadzie na antenie ogólnoukraińskiego kanału telewizyjnego sędzia Stephen Rapp, przewodniczący Komisji ds. Międzynarodowej Sprawiedliwości i Odpowiedzialności w Hadze.
„Ukraina nie może sądzić Putina. Gierasimowa [szefa Sztabu Generalnego Armii Rosyjskiej – red.] – tak, może nawet Szojgu [minister obrony Rosji Siergiej Szojgu – red.], ale nie głowę państwa ani premiera. Dlatego potrzebny jest międzynarodowy trybunał. Wszystko, czego potrzeba, to głosowanie w Zgromadzeniu Ogólnym ONZ” – wyjaśnił.
Zdaniem sędziego Rosja w Radzie Bezpieczeństwa ONZ może zawetować utworzenie takiego trybunału, ale nie może przeszkodzić w utworzeniu sądu, bo nie ma weta w Zgromadzeniu Ogólnym. Trybunał można utworzyć poza Radą Bezpieczeństwa. Najważniejsze jest pozyskanie poparcia nie tylko krajów europejskich, ale także innych: wymagane jest co najmniej 90 głosów przedstawicieli krajów, które nie są członkami UE.
„Czy taki trybunał, zaraz po utworzeniu, będzie w stanie od razu aresztować Putina? Odpowiedź brzmi: nie. Ale postawienie zarzutów uczyni go międzynarodowym pariasem… Będziemy mogli zobaczyć zmianę reżimu w Rosji, gdy do władzy dojdą inni ludzie. Może nie będą idealni, ale zobaczą, że Putin popełnił błąd i wyślą go przed sąd. To jest całkowicie możliwy proces” – dodał.
Podkreślił, że gdyby taki sąd powstał, to przedstawiciele Putina nie mieliby kontrargumentów przeciwko oskarżeniom, a trybunał byłby w stanie wydać wyrok w ciągu tygodni, a nie lat, jak to miało miejsce w procesach innych zbrodniarzy wojennych.
Przypomnijmy, 19 stycznia Parlament Europejski przyjął uchwałę o utworzeniu trybunału dla najwyższego kierownictwa Rosji, w szczególności dla Putina, za zbrodnie i agresję wobec Ukraińców.
26 stycznia Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy poparło rezolucję wzywającą do powołania specjalnego trybunału do pociągnięcia najwyższych przywódców politycznych i wojskowych Rosji i Białorusi do odpowiedzialności za popełnienie zbrodni agresji na Ukrainę. Dokument proponuje, aby trybunał obradował w Hadze.
26 stycznia w Pradze, z udziałem przedstawicieli 21 państw, odbyło się spotkanie założycielskie koalicji mającej na celu utworzenie specjalnego trybunału, zorganizowane przez MSZ Ukrainy.
22 lutego Ministerstwo Spraw Zagranicznych Ukrainy zgromadziło 45 państw na spotkaniu wysokiego szczebla ONZ poświęconym łamaniu praw człowieka podczas rosyjskiej agresji, którego jednym z kluczowych tematów było utworzenie specjalnego trybunału.
10 lutego Kancelaria prezydenta Ukrainy poinformowała o dwóch akceptowalnych sposobach powołania trybunału przeciwko rosyjskim przywódcom. Pierwszym z nich jest utworzenie trybunału na podstawie umowy między Ukrainą a ONZ z przyjęciem odpowiedniej uchwały przez Zgromadzenie Ogólne. Drugim jest utworzenie trybunału na podstawie wielostronnego otwartego traktatu międzynarodowego między państwami cywilizowanego świata.
Opr. TB, www.youtube.com/@unian
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!