Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen popiera inicjatywę postawienia prezydenta Rosji Władimira Putina przed wymiarem sprawiedliwości za zbrodnie przeciwko Ukrainie. Poinformowała o tym w oświadczeniu w sprawie powołania Międzynarodowego Centrum Ścigania Zbrodni Agresji przeciwko Ukrainie.
„Rosja za swoje straszne zbrodnie musi zostać pociągnięta do odpowiedzialności. Putin musi zostać pociągnięty do odpowiedzialności. Aby postawić sprawców przed wymiarem sprawiedliwości, musimy zrobić wszystko, co w naszej mocy” – powiedziała.
Zaznaczyła, że Unia Europejska wspiera rolę Międzynarodowego Trybunału Karnego.
Jak podkreśliła, do ścigania zbrodni rosyjskiej agresji potrzebny jest specjalny trybunał. Oczekiwane jest również podpisanie umowy o utworzeniu w Hadze Międzynarodowego Centrum Ścigania Zbrodni Agresji przeciwko Ukrainie.
„Unia Europejska będzie nadal współpracować z naszymi partnerami, aby Rosja zapłaciła za swoje zbrodnie. Jednoczymy się dla sprawiedliwości dla Ukrainy” – powiedziała von der Leyen.
Przypomnijmy, po zbrodniach popełnionych przez rosyjskie wojsko w Buczy, von der Leyen poleciła komisarzowi ds. sprawiedliwości Didierowi Reyndersowi monitorować i wspierać koordynację wysiłków UE w prowadzeniu dochodzeń w sprawie zbrodni wojennych i zbrodni przeciwko ludzkości popełnionych na Ukrainie.
Z kolei przewodnicząca Parlamentu Europejskiego Roberta Metsola podkreśliła, że powołanie specjalnego trybunału do rozliczania Putina za zbrodnie agresji jest kwestią czasu.
19 stycznia Parlament Europejski poparł rezolucję o utworzeniu trybunału dla najwyższego kierownictwa Rosji, w szczególności dla Władimira Putina, za zbrodnie i agresję wobec Ukrainy. Następnie Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy przegłosowało rezolucję proponującą utworzenie specjalnego trybunału do pociągnięcia do odpowiedzialności najwyższego kierownictwa politycznego i wojskowego Rosji i Białorusi.
3 marca podczas wizyty w obwodzie lwowskim prezydent Wołodymyr Zełenski spotkał się z prokuratorami generalnymi Stanów Zjednoczonych, Hiszpanii, Wielkiej Brytanii, Estonii, Łotwy i Litwy. Rozmawiali o pociągnięciu Rosji do odpowiedzialności. Wcześniej Zełenski wyraził wiarę w sukces powołania specjalnego trybunału wojskowego dla przestępców z Federacji Rosyjskiej i innych państw zaangażowanych w wojnę z Ukrainą.
Według ministra spraw zagranicznych Dmytro Kułeby Ukraina wraz z partnerami kontynuuje prace nad utworzeniem Specjalnego Trybunału dla Federacji Rosyjskiej ds. zbrodni agresji przeciwko Ukrainie. Według niego międzynarodowa koalicja mająca na celu utworzenie Specjalnego Trybunału i postawienie wojskowych i politycznych przywódców Rosji przed wymiarem sprawiedliwości będzie nadal rosła.
Tymczasem na początku tygodnia Ukrainę odwiedził prokurator Międzynarodowego Trybunału Karnego (MTK) Karim Khan. Jego celem było zbadanie rosyjskich ataków rakietowych na infrastrukturę energetyczną i inną. Khan zaznaczył, że zgodnie z konwencjami genewskimi zabrania się atakowania infrastruktury cywilnej.
Opr. TB, www.eeas.europa.eu
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!