„Dom Wazy” w Mereczu (lit. Merkinė), w rejonie orańskim, miejsce śmierci króla Władysława IV Wazy został na mocy rozporządzenia litewskiego ministra kultury uznany za obiekt chroniony przez państwo.
Ministerstwo Kultury Republiki Litewskiej (Lietuvos Respublikos kultūros ministeria) podejmując tę decyzję uwzględniło apel Samorządu Rejonu Orańskiego, w którym stwierdzono, że lokalna społeczność wraz z władzami samorządowymi, dokładają starań, by odnowić budynek i dostosować go do miejscowych potrzeb kulturalnych i biznesowych. Ochrona państwa roztoczona nad obiektem umożliwi bowiem uzyskanie dofinansowania z budżetu Litwy na konserwację i utrzymanie zabytku.
Władysław IV Waza urodził się 9 czerwca 1595 roku w Łobzowie koło Krakowa jako syn króla Zygmunta III Wazy i Anny Austriaczki, córki arcyksięcia Karola Habsburga i od dziecka był przewidywany na następcę swego ojca.
Jako nastolatek dwukrotnie miał okazję zasiąść na innych tronach, ale plany te udaremniał Władysław III Waza – zarówno projekt ukoronowana Władysława IV na króla Szwecji w 1599 roku, jak i próba przekazania mu władzy nad Rosją, podjęta w 1610 roku, nie powiodły się z uwagi na opór przed zmianą wyznania na luteranizm lub prawosławie.
W latach 1617–1618 królewicz brał udział w kampanii rosyjskiej, w 1621 roku uczestniczył w obronie Chocimia przed Turkami. Potem odbył szeroko komentowaną wyprawę po krajach Zachodu. 8 maja 1632 roku wybrano go w trakcie wolnej elekcji na króla Polski i wielkiego księcia litewskiego – na tronie zasiadł jako Władysław IV Waza.
W 1634 roku Władysław IV Waza zawarł pokój wieczysty z Rosjanami w Polanowie i zrzekł się roszczeń do Kremla. W 1635 roku przypieczętował też rozejm ze Szwedami w Sztumskiej Wsi. Dążył do sprowokowania walnego konfliktu z Turcją, dla którego nie zyskał jednak poparcia sejmu. Na miesiąc przed jego śmiercią wybuchł największy bunt kozacki, pod przywództwem Bohdana Chmielnickiego.
W 1626 roku Merecz została przekazana we władanie królewiczowi Władysławowi. Polubił tę miejscowość już w młodości i często tu przebywał – m.in. w latach 1630–1631 chronił się tu przed epidemią dżumy, w 1633 roku odpoczywał tu i polował, bywał tu też w latach 1634, 1639 i 1641, gdyż Merecz stał się jego ulubionym terenem łowieckim.
Po objęciu tronu Władysław IV Waza nie tylko zatwierdził dane wcześniej Mereczowi prawa i przywileje, ale też nadał nowe. W 1633 roku potwierdził wcześniejsze nadanie miastu prawa magdeburskiego i przywileje dla cechów szewskiego i garbarskiego oraz nadał prawo składowania miodu i chmielu. W 1639 roku pozwolił mereczanom utworzyć cech krawiecki.
W latach 1616–1640 roku aktywnie sprzeciwiał się temu, by w Mereczu osiedlali się Żydzi, ale już w 1642 roku zezwolił na to i pozwolił im zajmować się handlem i produkcją.
W 1648 roku dzięki środkom króla Władysława IV Wazy został odnowiony miejscowy kościół.
W 1637 roku Władysław IV Waza ożenił się z Cecylią Renatą Habsburżanką, a swoją kochankę Jadwigę Łuszkowską, pochodzącą ze Lwowa, wydał za mąż za mazowieckiego chorążego Jana Wypyskiego i nadał mu starostwo mereckie.
Bardzo schorowany król Władysław IV Waza wiosną 1648 roku podróżował z Wilna do Warszawy, ale z powodu złego stanu zdrowia zatrzymał się w Mereczu, gdzie zmarł w nocy z 19 na 20 maja. Kiedy medycy przystąpili do sekcji zwłok monarchy, główna przyczyna śmierci stała się jasna – zabiło go zapalenie nerek, spowodowane prawdopodobnie przez dnę moczanową. Król pochowany został na Wawelu, zaś jego serce spoczęło w katedrze wileńskiej.
Budynek, w którym skonał polski król zachował się do naszych czasów. Według historyków „Dom Wazy” w Mereczu został zbudowany w XVII wieku. Na listę obiektów chronionych na Litwie został wciągnięty w roku 1993 i jest najczęściej odwiedzanym obiektem turystycznym miasteczka.
W 2009 roku z inicjatywy przedsiębiorcy Pranasa Balkė na budynku umieszczono tablicę pamiątkową informującą, po polsku, litewsku i angielsku, o zgonie w tym domu króla Polski i wielkiego księcia litewskiego Władysława IV Wazy.
RES
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!