Według stanu na grudzień 2022 r. łączne bezpośrednie udokumentowane szkody w infrastrukturze Ukrainy w wyniku inwazji Rosji na pełną skalę szacuje się na 137,8 mld dolarów. Poinformowała o tym Kijowska Szkoła Ekonomiczna (KSE), której dział analityczny przeprowadza takie obliczenia w ramach projektu „Rosja zapłaci”.
„W porównaniu z najnowszymi obliczeniami, według stanu na listopad 2022 r. łączna kwota strat wzrosła o prawie 2 mld dolarów. Rosja nadal dokonuje zniszczeń infrastruktury Ukrainy poprzez masowe ataki, ostrzał i działania wojenne. Według ekspertów projektu KSE „Rosja zapłaci” największy wzrost strat według wyników z grudnia wiąże się ze wzrostem strat z tytułu zniszczeń zasobów mieszkaniowych, placówek oświatowych oraz obiektów kultury, religii i sportu” – czytamy w raporcie.
Należy zauważyć, że straty spowodowane zniszczeniem zasobów mieszkaniowych szacuje się na 54 mld dolarów. W grudniu kwota ta wzrosła o kolejne 1,5 mld dolarów. Przez ponad dziesięć miesięcy wojny uszkodzeniu lub zniszczeniu uległo łącznie 149,3 tys. budynków mieszkalnych, w tym 131,4 tys. domów prywatnych, 17,5 tys. bloków mieszkalnych i 280 internatów.
„Obszary najbardziej dotknięte wojną to także infrastruktura, której straty wyniosły 35,6 mld dolarów, przemysł i przedsiębiorstwa – 13 mld dolarów” – czytamy w raporcie.
Na dzień 22 sierpnia 2022 r. kwota bezpośrednich szkód w infrastrukturze Ukrainy w wyniku wojny wyniosła 113,5 mld dolarów.
W listopadzie 2022 roku okazało się, że bezpośrednie straty w sektorze rolnym Ukrainy w wyniku rosyjskiej inwazji na pełną skalę osiągnęły we wrześniu 6,6 mld dolarów.
Od października 2022 roku Rosja próbuje zniszczyć system energetyczny Ukrainy, pozostawiając Ukraińców bez prądu, ogrzewania, wody i łączności.
Pierwszy poważny atak rakietowy na infrastrukturę krytyczną Ukrainy miał miejsce 10 października 2022 roku. Od tego momentu w całym kraju rozpoczęły się awaryjne przerwy w dostawach prądu.
Na dzień 23 stycznia 2023 r. system energetyczny Ukrainy przetrwał 12 ataków rakietowych wroga i 14 ataków dronami na obiekty energetyczne. Ponad 10 GW głównych zainstalowanych mocy jest niedostępnych dla ukraińskiego systemu energetycznego i znajduje się pod kontrolą wroga. Są to największa na Ukrainie i w Europie elektrownia jądrowa w Enerhodarze, oraz elektrownie konwencjonalne w Zaporożu, Ługańsku, Uhłehorsku, a także hydroelektrownia w Kachowce.
Opr. TB, kse.ua
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!