W Davos w Szwajcarii trwa doroczne Światowe Form Ekonomiczne, w tym roku poświęcone głównie pomocy Ukrainie. Podczas szczytu prezydent Polski Andrzej Duda m.in. udzielił wywiadu amerykańskiej telewizji CNBC.
– Na razie, w moim przekonaniu, nie robimy wystarczająco dużo, żeby w pełni zatrzymać rosyjską inwazję. Zrobiliśmy rzeczywiście tyle, że ostrze rosyjskie zostało stępione, przez tę pomoc, której udzielamy. Choć ja zawsze powtarzam, że to przede wszystkim przez bohaterstwo Ukraińców, którzy bronią swojej ojczyzny. Bo to oni giną, to oni oddają życie, to oni krwawią się na polu walki z Rosjanami. A my wspieramy ich przez to, że wysyłamy im nowoczesne uzbrojenie, dzięki któremu oni, mimo, że Rosjan jest więcej, mimo, że Rosjanie mają więcej sprzętu, to Ukraińcy swoim bohaterstwem, przy użyciu naszego nowoczesnego uzbrojenia są w stanie ich powstrzymywać, ale jeszcze nie zatrzymać. Potrzebują więcej pomocy, żeby mogli ich zatrzymać, natomiast żeby mogli ich pokonać, potrzebują tej pomocy naprawę bardzo dużo. Stąd nasza decyzja o tym, by nie tylko kompanię polskich czołgów Leopard oddać armii ukraińskiej, po to aby mogła bronić Ukrainy, ale aby też wezwać naszych sojuszników w ramach NATO, tych którzy posiadają Leopardy, aby oddali jakąś ich część po to, byśmy zebrali przynajmniej brygadę pancerną dla Ukrainy. Do tego w tej chwili, jako Polska, zachęcamy. Bardzo jesteśmy wdzięczni rządowi Wielkiej Brytanii, że oddaje kompanię Challengerów do dyspozycji armii ukraińskiej. Potrzeba tego więcej – powiedział Andrzej Duda. Zapis całego wywiadu tutaj.
Prezydent odwiedził też Dom Ukrainy w Davos i obejrzał wystawę o zbrodniach rosyjskich na Ukrainie. W kalendarzu jest również między innymi udział w dyskusjach panelowych m.in. z Sekretarzem Generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem, przedstawicielami z USA i Kanady. Zaplanowano m.in. udział w dyskusjach: „In Defence of Europe”, „The pathway to European energy sovereignty”, „NATO on the road to the 2023 Vilnius Summit”, „European leadership in a Fragmented World”, IGWEL „Preparing for a New Geopolitical Era” oraz w sesji „Restoring Security and Peace”. Oprócz prezydenta uczestniczą w nich liderzy innych krajów (także liderka białoruskiej opozycji Swietłana Tichanowska).
Prezydent odbywa też szerego kuluarowych spotkań.
W Davos Polske reprezentuje także premier Mateusz Morawiecki. Również bierze udział w panelach, dyskusjach, spotkaniach z innymi liderami, spotkaniach z mediami.
– Jeszcze nigdy Davos nie było tak blisko Kijowa – powiedział premier. Jesteśmy tymi, którzy są najbliżej Ukrainy i którzy są najmocniej zaangażowani – razem z sojusznikami z NATO – we wsparcie.
Szef polskiego rządu zwrócił także uwagę, że innym istotnym tematem poruszanym w Davos jest to, w jaki sposób świat ma powrócić do szybkiego rozwoju gospodarczego po pandemii oraz po rosyjskiej wojnie na Ukrainie. – Odbudowa łańcuchów produkcji w w oparciu o Europę Centralną jest wielką szansą i mamy okazję z tego skorzystać poprzez naszą otwartość na inwestorów. To wielka sprawa – powiedział Mateusz Morawiecki.
Oprac. MaH, prezydent.pl, polskieradio24.pl
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!