Sobór Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i kościół refektarz Ławry Kijowsko-Peczerskiej zostały zwrócone państwu. W czwartek 5 stycznia zakończyła swoje prace komisja, która zajmowała się przejęciem tych głównych świątyń klasztoru spod zarządu Ukraińskiej Cerkwii Prawosławnej Patriarchatu Moskiewskiego (UCPPM). Poinformował o tym minister kultury Ukrainy Ołeksandr Tkaczenko.
„Zgodnie z wynikami prac komisji Ukraińska Cerkiew Prawosławna [Patriarchatu Moskiewskiego – red.] podpisała odpowiedni akt o zwrocie budynków” – poinformował.
Dodał, że choć metropolita Paweł, który miał podpisać odpowiedni dokument, nie pojawił się na ostatnim posiedzeniu komisji, nie stało się to przeszkodą w zwrocie mienia państwowego.
Wcześniej Ministerstwo Kultury i Polityki Informacyjnej Ukrainy oświadczyło, że nie zaleca przedłużania dzierżawy UCPPM na wspomniane świątynie w kompleksie klasztornym.
W końcu grudnia ub. roku Paweł Łebed, namiestnik Ławry Peczerskiej w Kijowie, poinformował, że UCPPM wygasła dzierżawa dwóch największych świątyń w kompleksie klasztornym. Od 1 stycznia 2023 r. przedstawiciele UCPPM nie będą mieli wstępu do nich.
Przypomnijmy, że pod koniec 2022 roku Służba Bezpieczeństwa Ukrainy przeprowadziła liczne rewizje w obiektach wykorzystywanych przez UCPPM. Poinformowano, że celem przeszukań było sprawdzenie, czy struktury tej organizacji nie są wykorzystywane jako komórki „rosyjskiego świata”, czy w zarządzanych przez nią pomieszczeniach nie ukrywają się obywatele Federacji Rosyjskiej, oraz czy nie znajdują się w nich przedmioty zabronione. W trakcie kontroli znaleziono rosyjskie paszporty, materiały gloryfikujące „rosyjski świat”, a nawet pornografię.
Opr. TB, www.facebook.com/oleksandr.tkachenko.ua
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!