Od 5 do 11 grudnia przez porty morskie obwodu odeskiego wyeksportowano 657,2 tys. ton produktów rolno-przemysłowych, czyli o 22% mniej niż wysłano tym kanałem tydzień wcześniej. Poinformowała o tym służba prasowa Ukraińskiego Klubu Biznesu Rolnego (UKAB).
W minionym tygodniu załadowano 19 statków, czyli o cztery jednostki mniej niż tydzień wcześniej.
„W tym tygodniu, oprócz tradycyjnego opóźnienia w przejściu inspekcji w Bosforze, Rosja dodała problemy z dostawami energii do portów z powodu ostrzału i wyłączenia zasilania całej infrastruktury, co dodatkowo spowolniło proces wysyłki” – czytamy w komunikacie.
Według szacunków UKAB produktami, których najwięcej wyeksportowano w tym okresie, były kukurydza (49% eksportu w tym okresie), pszenica (24%) i rzepak (13%). Ukraińskie produkty trafiły do Europy (Belgia, Hiszpania, Holandia i inne), Azji (Turcja, Chiny, Indie i inne) oraz Afryki (Egipt i Somalia).
Przypomnijmy, 22 lipca Ukraina i Rosja, za pośrednictwem Turcji, podpisały odrębne porozumienia z ONZ w sprawie przywrócenia eksportu ukraińskich produktów rolnych przez ukraińskie porty na Morzu Czarnym po rozpoczęciu wojny na pełną skalę. Umowy przewidują eksport produktów z portów w Czernomorsku, Odessie i Jużnym oraz tworzenie bezpiecznych tras.
1 sierpnia pierwszy od 24 lutego statek z ukraińską żywnością wypłynął z Odessy.
29 października Rosjanie ogłosili, że rezygnują z udziału w realizacji porozumień „inicjatywy zbożowej” w związku z rzekomym „atakiem terrorystycznym” Ukrainy na okręty Floty Czarnomorskiej Federacji Rosyjskiej na okupowanym Krymie.
ONZ, Turcja i Ukraina ogłosiły zamiar kontynuowania eksportu żywności i koordynowały ruch 14 statków z ukraińskim zbożem na Morzu Czarnym. ONZ podkreśliła, że Black Sea Grain Initiative pozostaje w mocy, nawet pomimo oświadczeń Federacji Rosyjskiej o wycofaniu się z porozumienia.
2 listopada Federacja Rosyjska ogłosiła, że wraca do wypełniania zobowiązań wynikających z „porozumienia zbożowego”.
14 listopada prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski ogłosił, że Ukraina może rozszerzyć korytarz zbożowy.
17 listopada okazało się, że realizacja „inicjatywy zbożowej” została przedłużona o kolejne 120 dni.
Opr. TB, www.ucab.ua
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!