W Dyneburgu na Łotwie zbezczeszczono pomnik żołnierzy łotewskich i polskich, którzy wspólnie wyzwolili miasto i Łatgalię od bolszewików podczas wojny 1920 roku.
Zdjęcia zbezczeszczonego pomnika pojawiły się na Twitterze jednego z mieszkańców. Na razie nie ma informacji o reakcji władz.
30 grudnia 1919 r. zawarto sojusz wojskowy między Polską a Republiką Łotewską.
Sojusz regulował na korzyść Łotyszy kwestię Łatgalii, w której mieszkało wielu Polaków i która przez rozbiorami należała do Rzeczpospolitej.
Dla Polski priorytetem wówczas była walka z bolszewikami i wyeliminowanie zagrożenia ataku Armii Czerwonej od północy.
Wojsko polskie wsparło Łotyszy w walce z bolszewikami w czasie tzw. operacji „Zima”. 3 stycznia 1920 r. armia polska gen. Edwarda Rydza-Śmigłego z pomocą sił łotewskich oswobodziła Dyneburg, a następnie usunęła siły bolszewickie z Łatgalii.
Jednym ze zbezczeszczonych obrazów na pomniku, jak widać na zdjęciu jest wizerunek Janisa Balodisa, naczelnego wodza Sił Zbrojnych Łotwy (1919–1921). Po sowieckiej okupacji Łotwy i rozpoczęciu II wojny światowej Balodis i jego żona zostali aresztowani. Funkcjonariusz spędził w rosyjskich więzieniach kolejnych 15 lat, został zwolniony po śmierci Stalina i wrócił na Łotwę w 1956 roku, gdzie zmarł w 1965 roku w wieku 84 lat.
ba
1 komentarz
qwe
25 listopada 2022 o 10:34wali onuca na miliard kilometrow