Unia Europejska ogłosiła rozpoczęcie specjalnej unijnej misji szkoleniowej dla armii ukraińskiej EUMAM. Decyzja została podjęta przez członków UE w rekordowo krótkim czasie – powiedział w poniedziałek, 14 listopada na konferencji prasowej w Brukseli szef unijnej dyplomacji Josep Borrell.
Misja, której celem jest podstawowe szkolenie co najmniej 15 tys. ukraińskich żołnierzy, rozpocznie pracę w Polsce do końca listopada 2022 r., zapowiedział Borrell. Zaznaczył, że zamierza w niej wziąć udział wiele krajów UE. Wśród nich są m.in. Rumunia, Irlandia, Słowacja, o czym poinformowali ministrowie spraw zagranicznych tych krajów w przeddzień spotkania w Brukseli.
„Celem misji jest przyczynienie się do zwiększenia zdolności bojowej Sił Zbrojnych Ukrainy do skutecznego prowadzenia operacji wojskowych, aby umożliwić Ukrainie obronę jej integralności terytorialnej w granicach uznanych przez społeczność międzynarodową, skuteczne wykonywanie suwerenności i ochronę ludności cywilnej” – czytamy w oświadczeniu Rady UE.
Misja będzie się zajmować „indywidualnym, zbiorowym i specjalistycznym” szkoleniem Sił Zbrojnych i wojsk obrony terytorialnej, a także „koordynacją i synchronizacją działań państw członkowskich” wspierających misję – poinformowała Rada UE.
Misja wojskowa dla Ukrainy będzie największa w UE
Unijna misja pomocy wojskowej na Ukrainie stanie się największą unijną misją szkoleniową dla kraju trzeciego, podała AFP, powołując się na europejskich dyplomatów. Wstępnie, szkolenia przewidziane są na dwa lata, szacowana kwota całkowitych wydatków na ten okres wyniesie około 106 mln euro. EUMAM będzie finansowany z Europejskiego Funduszu na rzecz Pokoju (EPF). Fundusz o wartości ok. 5,7 mld euro jest tworzony bezpośrednio przez państwa UE. Opłacane są z niego zakupy broni dla Ukrainy. Dowództwo operacyjne misji odpowiedzialne za koordynację na poziomie strategicznym będzie zlokalizowane w Brukseli. Największy sztab powstanie w Polsce, druga co do wielkości w Niemczech – zaznacza AFP.
15 listopada odbędzie się spotkanie szefów resortów obrony krajów UE, na którym zadecydują o wielkości nowej pomocy wojskowej dla Ukrainy ze strony UE i jej krajów członkowskich.
ba za dw.com
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!