Republika Białoruś pozostała ostatnim krajem na świecie, w którym oficjalnie świętuje się wybuch rewolucji październikowej, czyli dojście bolszewików do władzy w 1917 roku. 7 listopada jest u naszych sąsiadów dniem wolnym od pracy.
Dziś w Mińsku, w obecności studentów i urzędników państwowych zwiezionych na Plac Niepodległości złożono kwiaty pod pomnikiem przywódcy bolszewików Włodzimierza Lenina. W uroczystości wzięli udział kierownictwo Komitetu Wykonawczego Miasta Mińska, Rada Miasta Mińska, przedstawiciele partii komunistycznej i „kolektywów robotniczych”.
„Dziś rano pomnik Wladimira Iljicza Lenina na Placu Niepodległości jest zatłoczony. Zgromadziło się tu około 4000 osób: kierownictwo Mińskiego Komitetu Wykonawczego Miasta, Rada Deputowanych Miasta Mińska, przedstawiciele Komunistycznej Partii Białorusi, organizacji społecznych i kolektywów pracowniczych. Na cześć 105. rocznicy Wielkiej Socjalistycznej Rewolucji Październikowej odbywa się tu ceremonia złożenia kwiatów i uroczysty wiec”, czytamy na stronie internetowej mińskiego „gorispałkomu”.
Z okazji bolszewickiego święta Aleksander Łukaszenka wziął udział w nieformalnych mistrzostwach rąbaniu drewna.
7 listopada obchodzono także na głównym placu Homla.
„Krótko o istocie tego, co wydarzyło się tego dnia 105 lat temu, mieszkańcom i gościom regionalnego centrum przypomniano dziś w teatralnej retrospekcji na głównym rynku Homla. Kreatywni obywatele jasno nakreślili młodszemu pokoleniu główne przesłania i wkład postaci historycznych. Powstały jasne kostiumowe obrazy, dialogi nasycone prawdą historyczną” – napisała państwowa agencja BelTA .
W poprzednich latach świętowanie 7 listopada było prerogatywą organizacji komunistycznych, a władze nie przeszkadzały w obchodzeniu rocznicy rewolucji październikowej.
Określenie „październikowa” na rewolucję bolszewicką jest stosowane ze względu na miesiąc rozpoczęcia przewrotu. W Rosji przedbolszewickiej obowiązywał kalendarz juliański, zgodnie z tą rachubą czasu przewrót rozpoczął się w nocy z 24 na 25 października (z 6 na 7 listopada według kalendarza gregoriańskiego).
7 listopada jest na Białorusi dniem wolnym od pracy. Tzw. „wielki październik” zaczęto celebrować w Polsce po II wojnie światowej. Święto rewolucji zniesiono w 1989 roku.
Rewolucja październikowa w Rosji, w terminologii sowieckiej Wielka Socjalistyczna Rewolucja Październikowa, to określenie, stosowane na dokonany przez bolszewików przewrót zbrojny w Rosji, trwający od nocy z 24 października/ 6 listopada 1917 na 25 października/ 7 listopada 1917, gdy został opanowany przez oddziały bolszewickie Pałac Zimowy, a członkowie Rządu Tymczasowego aresztowani. Przewrót, będący konsekwencją pogłębiającego się kryzysu politycznego w Rosji, zakończył okres dwuwładzy w Rosji, gdy rządy od rewolucji lutowej sprawowały równolegle Rząd Tymczasowy i Piotrogrodzka Rada Delegatów Robotniczych i Żołnierskich.
Początkowo zakres geograficzny przewrotu obejmował tylko ówczesną stolicę Republiki Rosyjskiej – Piotrogród i Moskwę, w której doszło do kilkudniowych krwawych walk. Stopniowo bolszewicy przejmowali władzę w innych obszarach Rosji za formalną fasadą władzy rad.
ba na podst. t.me/minskiygorispolkom/wikipedia.org/svaboda.org
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!