Ministerstwo Spraw Zagranicznych Ukrainy stanowczo zaprzecza, jakoby kraj podjął wobec Rosji nowe zobowiązania dotyczące realizacji „umowy zbożowej”. Mówił o nich prezydent Władimir Putin, tłumacząc powody, dla których państwo – agresor zdecydowało się powrócić do zerwanego porozumienia ws. „korytarza zbożowego” przez Morze Czarne.
Przypomnijmy, że Rosja ogłosiła zerwanie po atakach rakietowych na bazę Floty Czarnomorskiej w Sewastopolu.
3 listopada Ministerstwo Spraw Zagranicznych Ukrainy odrzuciło oświadczenie prezydenta Federacji Rosyjskiej Władimira Putina, że Ukraina rzekomo podjęła nowe zobowiązania dotyczące realizacji „umowy zbożowej” – oświadczył rzecznik MSZ Ukrainy Ołeg Nikolenko;
„Władimir Putin stwierdził, że Rosja zdecydowała się odblokować porozumienie zbożowe po tym, jak Ukraina dała „gwarancje”, że korytarz zbożowy nie będzie wykorzystywany do celów wojskowych. Ukraina nie wykorzystała i nie planowała wykorzystania korytarza zbożowego do celów wojskowych. Strona ukraińska ściśle przestrzega postanowień umowy zbożowej” – zaznaczył Nikolenko.
Przypomniał, że w ramach tej umowy strony zobowiązały się do zagwarantowania bezpiecznego i niezawodnego środowiska funkcjonowania korytarza zbożowego. Podkreślił, że Ukraina nigdy nie zagrażała szlakowi zbożowemu.
„Nasze państwo nie wzięło na siebie żadnych nowych zobowiązań, które wykraczałyby poza te już istniejące w umowie zbożowej” – zauważył Nikolenko.
Rzecznik poinformował, że Moskwa wróciła do umowy zbożowej dzięki aktywnej dyplomacji sekretarza generalnego ONZ Antonio Guterresa i prezydenta Turcji Recepa Tayyipa Erdogana;
„W porozumieniu z Ukrainą znaleźli słowa, które Putin zrozumiał. To była pozycja siły, a nie ustępstwo. Powrót Rosji do wypełniania zobowiązań w ramach inicjatywy zbożowej wyraźnie ilustruje skuteczną formułę: mocna pozycja + zdecydowane działanie = wynik” dodał Nikolenko.
Rzeczni MSZ dodał, że Ministerstwo Spraw Zagranicznych jest wdzięczne ONZ i Turcji za przywództwo w przywracaniu funkcjonowania korytarza zbożowego, który odgrywa ważną rolę w zapewnieniu światowego bezpieczeństwa żywnościowego.
oprac. ba za eurointegration.com.ua
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!