Ministerstwo Spraw Zagranicznych Ukrainy zarzuciło Rosji działania, które doprowadziły do opóźnienia funkcjonowania korytarza zbożowego przez Morze Czarne, wynika z opublikowanego w poniedziałek oświadczenia ukraińskiego ministerstwa.
Ukraiński resort spraw zagranicznych zauważył, że od 14 października rosyjscy inspektorzy Wspólnego Centrum Koordynacyjnego w Stambule znacznie rozszerzyli inspekcję statków, które płyną do portów Ukrainy w celu załadunku zboża lub są już załadowane i zmierzają do miejsca docelowego. W efekcie w kolejce w pobliżu cieśniny Bosfor utknęło ponad 165 jednostek, a liczba ta z dnia na dzień rośnie – podkreślił resort.
„Mamy powody, by sądzić, że opóźnianie przez Rosję kontroli statków inicjatywy zbożowej, jest motywowane politycznie. Ostatnio rosyjskie kierownictwo bez podstaw prawnych próbowało zakwestionować korytarz zbożowy, domagając się nowych korzyści za zgodę Moskwy na przedłużenie umowy” – napisano w komunikacie MSZ.
Zauważa się, że działania Rosji podważają światowe bezpieczeństwo żywnościowe, w szczególności na Globalnym Południu. Opóźnienia kontroli już uniemożliwiły Ukrainie wyeksportowanie dodatkowych 3 mln ton zboża – 10 mln ludzi na całym świecie nie otrzymało żywności na czas z powodu agendy politycznej Rosji.
„Wzywamy społeczność międzynarodową, w szczególności kraje Afryki i Azji, które polegają na ukraińskim eksporcie zboża, aby zażądały od Rosji natychmiastowego zaprzestania tych sztucznych opóźnień w kontrolowaniu statków korytarza zbożowego. Nie możemy pozwolić, aby Kreml przetrzymywał miliony ludzi jako zakładników swoich głodowych igrzysk” – czytamy w oświadczeniu.
Jak podaje Europejska Prawda, Ukraina wystąpiła również do Sekretariatu Wspólnego Centrum Koordynacyjnego z prośbą o pilne uregulowanie opóźnień ze strony Rosji, w szczególności poprzez zwiększenie liczby inspektorów w Bosforze.
13 października minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kuleba wezwał społeczność międzynarodową do powstrzymania Rosji przed wykolejeniem „korytarza zbożowego” przez Morze Czarne po sygnałach z Moskwy, że zamierza ona wycofać się z umowy.
13 października w oświadczeniu stałego przedstawiciela Rosji przy ONZ w Genewie podano, że Rosja przesłała do ONZ listę żądań, których niespełnienie grozi wycofaniem się z wygasającego w listopadzie porozumienia o eksporcie zboża przez Morze Czarne.
ba za eurointegration.com.ua
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!