Tytus Brzozowski, związany z Warszawą architekt i malarz, stworzył specjalny cykl akwarel zatytułowany „12 miast”, które z sukcesem prezentuje w różnych zakątkach świata. Po wystawach m.in. w Szwajcarii, Włoszech i Stanach Zjednoczonych przyszedł czas na Wilno, gdzie ekspozycję zaplanowano od 3 do 27 października 2022 roku w Sali Szarej Ratusza (ul. Didžioji 31).
Tytus Brzozowski jest absolwentem Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej, ale studiował również i praktykował w Finlandii. Przez pięć lat był członkiem zespołu w warszawskiej pracowni projektowej JEMS Architekci. Malarstwem (akwarele) zajął się jeszcze w czasie przygotowań do studiów, a tematem jego prac jest przede wszystkim architektura z „Warszawą w tle”. Znany jest zwłaszcza z baśniowych, żywych i kolorowych scen miejskich, co łatwo dostrzec można na kilku warszawskich muralach miejskich jego autorstwa. Akwarele Tytusa Brzozowskiego przedstawiające polskie miasta były także elementem Polskiego Stoiska Narodowego na Międzynarodowych Targach Turystycznych World Travel Market w Londynie w roku 2018.
W wileńskim Ratuszu będzie można obejrzeć 13 obrazów autorstwa Tytusa Brzozowskiego. Są one artystyczną wizją miast ‒ od Chicago, przez Padwę i Lwów, aż po Tbilisi i przede wszystkim Wilno ‒ i znajdujących się w nich poloników.
W wernisażu wystawy „12 miast”, 3 października o godz. 18:00, którą zorganizowały Narodowy Instytut Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą „Polonika” oraz Ambasada RP w Wilnie, wezmą udział: Urszula Doroszewska, ambasador RP na Litwie, Dorota Janiszewska-Jakubiak, dyrektor Instytutu „Polonika” oraz Tytus Brzozowski, autor obrazów.
Jak powiedziała ambasador Urszula Doroszewska (http://www.wilnoteka.lt):
„Nieocenionym zasobem Polski na całym świecie jest jej dziedzictwo poza granicami Polski. Często jest to wspólne dziedzictwo cywilizacyjne Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Prezentując w Wilnie wystawę Tytusa Brzozowskiego chcemy pokazać mieszkańcom Litwy, że ludzi o polskich korzeniach oraz obiekty historycznie powiązane z Polską, a nawet szerzej z Rzeczpospolitą Obojga Narodów, można znaleźć właściwie w każdym zakątku świata – od Chicago po Szwajcarię. Jednocześnie chcemy zachęcić ich do odkrywania prezentowanych na wystawie miast na nowo, oczami akwarelisty Tytusa Brzozowskiego”.
Zaś autor wystawy dodał:
„Powstanie każdego obrazu było długotrwałym i wielowymiarowym procesem twórczym. Na wystawie zobaczyć można 12 nieoczywistych wizji miast z różnych części świata. Znajdziemy tu również Wilno, które na obrazie płynie przez zielone łąki, okrętem zrobionym z Pałacu Sportu. Każdy element na akwarelach ma swoje uzasadnienie, nic nie jest tam dziełem przypadku. Kluczowym elementem obrazu stała się słynna Ostra Brama. Zależało mi na uzyskaniu efektu, w którym Panna Święta naprawdę zaświeciłaby złotym blaskiem. Wśród bohaterów obrazu można odnaleźć Adama Mickiewicza, pięknego Czarnego Anioła ze Starej Rossy oraz wileńską syrenkę – mieszkankę rzeki Wilejki. Pojawia się tu też popiersie Moniuszki, który był organistą w kościele św. Katarzyny oraz anioł Zarzeczański. […] Wilno od zawsze zachwyca swym kształtowanym przez wieki pięknem, jest bardzo zadbane i eleganckie. Każde odwiedziny w tym mieście są dla mnie wielkim przeżyciem, mam stąd same dobre wspomnienia. Bardzo się cieszę na kolejną wyprawę, będzie mi niezmiernie miło zaprezentować lokalnej publiczności obraz przedstawiający Wilno jak i inne prace z serii 12 miast”.
RES
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!