Dziś odbędzie się robocze spotkanie Aleksandra Łukaszenki z Władimirem Putinem, poinformowała służba prasowa Łukaszenki.
„Pierwszy z roboczą wizytą w Rosji. Rozmowy przywódców rozpoczną się w najbliższym czasie”- donosi kanał Telegram związany z otoczeniem Łukaszenki. W weekend pojawiły się informacje, że samolot Łukaszenki wylądował w Soczi, ale nie zostało to oficjalnie potwierdzone.
Podczas spotkania może zostać rozwiązana kwestia parametrów finansowania projektów zastępujących import za 1,5 mld USD. Łukaszenka zamierzał też negocjować z Putinem w sprawie przewozów kabotażowych.
Ambasador Białorusi w Federacji Rosyjskiej Dmitrij Krutoj powiedział na antenie białoruskiej telewizji, że Aleksander Łukaszenka i Władimir Putin będą musieli sfinalizować warunki finansowania projektów dot. zastępowalności importu. Chodzi o oprocentowanie pożyczek.
„Najbliższe spotkanie prezydentów w pewnym sensie zakończy tę sprawę. Ostateczny plan finansowy zostanie określony. To ona jest dziś pewną przeszkodą. Istnieją różne opcje warunków finansowych, zarówno pod względem oprocentowania, jak i czasu trwania tej umowy. Kwota uzgodniona przez prezydentów jest niewzruszona – półtora miliarda dolarów. A na stole jest dziś 14 projektów, które zostały zaakceptowane na poziomie naszych wicepremierów. Przedsiębiorstwa, nie czekając na ostateczną decyzję w sprawie emisji, przygotowują odpowiednie biznesplany dla naszych banków, które będą uczestniczyć i kontrolować te projekty. Dlatego nie widzę tutaj dużych problemów”- powiedział Krutoj.
Ambasador dodał, że białoruskie firmy mogą otrzymać propozycję przejęcia zarządzania europejskimi i amerykańskimi przedsiębiorstwami, które odmówiły pracy w Rosji.
„Około 950 zagranicznych firm opuściło rosyjski rynek i to tylko duże firmy. A rosyjskie Ministerstwo Przemysłu sporządziło listę, powiedzmy, firm porzuconych przez Europejczyków. Teraz otrzymamy tę listę, a rosyjscy koledzy zaproponowali naszym dużym i średnim biznesmenom udział w zarządzaniu pozostałymi firmami. Dziś najciekawszym dla nas tematem jest przemysł chemiczny i lakierniczy, komponenty do budowy maszyn. I mamy nadzieję, że uda nam się podłączyć do tych tematów” – powiedział.
ba za youtube.com
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!