„Nobliwa muzyka z Wilna i Lwowa” to koncert, który odbędzie się w ramach Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Dawnej „Banchetto Musicale”, w środę 21 września 2022 roku w wileńskim kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny.
W trakcie koncertu zabrzmią kompozycje Wojciecha Dankowskiego i Jana Piotra Habermanna, które wykonają:
- Dyrygent Andrzej Szadejko (Polska).
- „Duodeco”(Litwa): kierownik Povilas Vanžodis, Augustė Andrijauskaitė, Justina Leinartaitė, Ūla Zemeckytė, Evita Rudžionytė, Povilas Vanžodis, Evaldas Alekna, Gabrielius Gaidamavičius, Arūnas Maliukas.
- „Goldberg Baroque Ensemble” (Polska): kierownik Andrzej Szadejko,
Radosław Kamieniarz, Mateusz Janus – skrzypce, Anna Luiza Aleksandrow-Bertasch – altówka, Bartosz Kokosza – wiolonczela, Michał Bylina – kontrabas, Leszek Wachnik – fagot, Katarzyna Pilipiuk, Katarzyna Czubek – oboje, Bartosz Duchnowski, Alicja Rozwadowska – waltornie, Paweł Hulisz, Emil Miszk – trąbki, Paweł Szewczyk – instrumenty perkusyjne, Agnieszka Wesołowska – organy.
Jak informuje współorganizator wydarzenia – Instytut Polski w Wilnie:
„Program koncertu skupia się na utworach dwóch kompozytorów i wybitnych ówczesnych skrzypków, aktywnie działających w litewsko-polskiej przestrzeni geograficznej: Wojciecha Dankowskiego oraz Jana Piotra Habermanna. Dzięki tak dobranemu programowi występ «Goldberg Baroque Ensemble» stwarza możliwość lepszego poznania mniej dziś znanych fragmentów życia muzycznego XVIII wieku.
Wojciech Dankowski (ur. ok. 1760 – zmarł po 1800) najprawdopodobniej pochodził z Wielkopolski, choć przypuszcza się, że rodzina kompozytora była czeskiego pochodzenia (nosił on początkowo przydomek Danek). Niestety, bardzo niewiele wiemy o tym skrzypku i kompozytorze związanym początkowo z zakonem cystersów (działał m.in. w klasztorze w Obrze). W latach 1787–1790 był kapelmistrzem katedry w Gnieźnie. W latach dziewięćdziesiątych XVIII wieku, jak podaje Józef Elsner – nauczyciel Fryderyka Chopina – mógł być związany z teatrem muzycznym w Lwowie jako dyrygent i altowiolista. Natomiast po 1800 roku pełnił funkcję kapelmistrza przy kościele Marii Magdaleny w Poznaniu. Niestety, nie wiemy nic więcej o miejscach jego pobytu, za to miejsca rozrzucone po całej mapie byłej I Rzeczypospolitej, w których zachowała się jego bogata twórczość, głównie sakralna, świadczą o tym, że był niezwykle popularnym kompozytorem za życia. Część rękopisów i odpisów zachowana jest w Wilnie. Między innymi wykonywana podczas koncertu «Msza in D».
Jeszcze mniej wiemy na temat skrzypka i kompozytora Jana Piotra Habermanna (ur. ok. 1720 – zm. 1762), pod koniec lat trzydziestych XVIII wieku działał w bursie muzycznej jezuitów w Krakowie, w latach czterdziestych – u jezuitów we Lwowie, potem znowu w Krakowie, a tuż przed śmiercią sprowadzono go do słynnej kapeli na jasnej Górze w Częstochowie. Z jego twórczości zachowały się tylko cztery arie da capo z stylu galant, z których dwie wykonany na koncercie.
«Goldberg Baroque Ensemble», założony przez Andrzeja Szadejkę w 2008 roku, specjalizuje się w interpretacjach muzyki wokalno-instrumentalnej dawnego Gdańska i Pomorza. Repertuar barokowo-klasyczny zespołu wykonywany jest w oparciu o historyczną praktykę wykonawczą na odpowiednich instrumentach. Orkiestrę tworzą polscy i zagraniczni muzycy, absolwenci renomowanych europejskich ośrodków muzyki dawnej (Schola Cantorum Basiliensis, Królewska Akademia Muzyczna w Londynie, Królewskie Konserwatorium w Hadze). Zespół wykonuje koncerty w Polsce i za granicą. Pośród dokonań dominuje 14 nominowanych do nagród «Fryderyk» i «Opus Klassik» premierowych płyt CD i SACD z wykonaniami muzyki pomorskiej dla polskich wytwórni Dux i Sarton, a obecnie dla niemieckiej wytwórni MDG”.
Koncert „Nobliwa muzyka z Wilna i Lwowa” rozpocznie się 21 września 2022 r. o godz. 20:00 w kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Wilnie (ul. Pranciškonų 1).
Wstęp wolny, jednak organizatorzy zachęcają do składania ofiar na restaurację kościelnych fresków!
Organizator: OPP „Banchetto Musicale”.
Partnerzy: OPP „Centrum kultury i duchowości w Wilnie”, Instytut Polski w Wilnie.
RES
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!