Narodowe Sanktuarium Ukrainy Matki Bożej Szkaplerznej w Berdyczowie jest dla katolików miejscem o znaczeniu takim, jak częstochowska Jasna Góra czy wileńska Ostra Brama. W dniach 16 i 17 lipca 2022 roku w Berdyczowie miały miejsce podniosłe uroczystości religijne.
Piękny Berdyczów – niegdyś prywatne miasto szlacheckie położone 44 km na południe od Żytomierza, było w latach 30. i 40. XVII wieku własnością wojewody kijowskiego Janusza Tyszkiewicza, które następnie od Tyszkiewiczów kupili Radziwiłłowie.
W roku 1630 Janusz Tyszkiewicz wzniósł kościół i klasztor-twierdzę dla karmelitów bosych. Było to wotum dziękczynne wojewody za uwolnienie z niewoli tureckiej. Ofiarował kościołowi obraz – wierną kopię wizerunku Matki Bożej Śnieżnej z Rzymu. W 1991 roku władze ukraińskie zwróciły kościół karmelitom, a sześć lat później papież Jan Paweł II poświęcił nową kopię obrazu Matki Bożej Berdyczowskiej, niebawem dodając doń korony papieskie.
Jak informuje karmelita o. Witalij Kozak, kustosz berdyczowskiego sanktuarium, w rozmowie z Konstantym Czawagą z „Nowego Kuriera Galicyjskiego”:
„Jak każdego roku, w tym roku również mamy uroczystość Matki Bożej Berdyczowskiej – powiedział dla Nowego Kuriera Galicyjskiego. Przeżywamy czas wojny i dlatego nie ma zorganizowanych pielgrzymek. Jest w sposób bardzo zamknięty, lokalny, żeby ludzie nie przyjeżdżali i nie przychodzili, dlatego że jest niebezpieczeństwo bombardowania. Dlatego też Msza św. została odprawiona w dolnych kościele, służy on jako schron przeciwlotniczy, przeciwbombowy. I dlatego w tym roku ludzi tylko tyle, ile możemy schronić na terytorium naszego klasztoru. Bezpieczeństwo jest ważne, życie człowieka jest największą godnością, największą cenę ma życie ludzkie. Mamy nadzieję, że w następnym roku skończy się wojna i będziemy świętować jak zawsze. Hasło tegorocznego odpustu jest «Królowo Ukrainy, wyproś nam pokój!». I o zakończenie wojny. Teraz to jest najważniejsze”.
W sobotni wieczór, 16 lipca 2022 roku p.o. przewodniczącego Konferencji Episkopatu Rzymskokatolickiego Ukrainy arcybiskup lwowski Mieczysław Mokrzycki sprawował Liturgię w dolnej części berdyczowskiego kościoła, a dnia następnego Mszy św. odpustowej przewodniczył arcybiskup Gintaras Grušas, metropolita wileński, przewodniczący Konferencji Episkopatu Litwy, a od niedawna też przewodniczący Rady Konferencji Episkopatów Europy. Biskupi katoliccy zawierzyli Ukrainę Niepokalanemu Sercu Maryi.
Na uroczystościach obecni byli: przewodnicząca Państwowej Służby Ukrainy ds. Etnopolityki i Wolności Sumienia Olena Bohdan, przedstawiciele władz obwodu żytomierskiego i miasta Berdyczowa oraz dyplomaci, a wśród nich konsule generalni RP we Lwowie i Winnicy Eliza Dzwonkiewicz i Damian Ciarczyński. We Mszy św. uczestniczyła także wicemarszałek Sejmu RP Małgorzata Gosiewska, która złożyła kwiaty przy relikwiach św. Jana Pawła II i po zakończeniu Liturgii wygłosiła słowo do wiernych.
RES
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!