W niedzielę 17 lipca, na terytorium Polski próbowało nielegalnie przedostać się z Białorusi 47 cudzoziemców. To m. in. obywatele RPA, Pakistanu, Turkmenistanu. 31 cudzoziemców przeszło na polską stronę przez rozlewiska rzeki Leśna Prawa na odcinku chronionym przez placówki Straży Granicznej w Białowieży.
W sobotę, do Polski próbowało wejść 14 cudzoziemców. Są obywatelami Nigerii, Ghany, Turcji i Kamerunu. Granicę przekroczyli na odcinkach ochranianych przez placówki SG w Białowieży, Czeremsze i Płaskiej. Szczegółów nie podano. Wszyscy zatrzymani cudzoziemcy, według strażników granicznych, przybyli na Białoruś z Rosji.
15 lipca, próbę wejścia do Polski podjęło 23 osoby. Jak poinformowała Straż Graniczna, obcokrajowcy mieli rosyjskie wizy.
Dobę wcześniej do Polski weszło 21 nielegalnych migrantów, pokonując rzekę graniczną Świsłocz w rejonie służbowej odpowiedzialności Placówki SG w Michałowie. Siedmiu cudzoziemców zostało ujętych przez patrole SG z Białowieży, jeden Dubicz Cerkiewnych i jeden Mielnika. Byli to obywatele Syrii, Egiptu, Jemenu, Mali, Konga, Ghany i Nigerii.
Ujawniani w związku z nielegalnym przekraczaniem granicy cudzoziemcy, to w przeważającej większości młodzi mężczyźni, którzy przebywali w Rosji na legalnych wizach. Stamtąd trafiają na Białoruś, by potem dostać się w pobliże granicy polsko – białoruskiej korzystając z usług organizatorów nielegalnego przekraczania granicy, za które płacą im po kilka tysięcy dolarów.
30 czerwca Polska poinformowała o zakończeniu budowy ogrodzenia na granicy z Białorusią. Jego długość wynosi 186,25 km. Koszt projektu szacowany jest na 353 mln euro, do jego zbudowania zużyto 49 tys. ton stali.
Do połowy września ogrodzenie ma zostać wyposażone w środki elektroniczne: czujniki ruchu, kamery wideo i kamery termowizyjne.
ba za strazgraniczna.pl
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!