Biuro Edukacji Narodowej Instytutu Pamięci Narodowej już po raz kolejny organizuje w ramach Programu Polonijnego edukacyjną konferencję dla nauczycieli pracujących poza granicami kraju.
Podczas obecnej edycji tego wydarzenia (3–13 lipca 2022 roku), zatytułowanego „Polonijne spotkania z historią najnowszą”, którego celem jest wsparcie merytoryczne i metodyczne polonijnych nauczycieli, uczestnicy mogli również zapoznać się z najnowszymi działaniami, materiami edukacyjnymi i osiągnieciami naukowymi IPN.
Po inauguracji w Warszawie (4 lipca) uczestnicy konferencji przejechali do Wilna, gdzie zorganizowana została zasadnicza część tegorocznego spotkania. Nauczyciele wzięli udział m.in. w spacerze edukacyjnym po Kolonii Wileńskiej, odwiedzili cmentarz Armii Krajowej, dom Tadeusza Konwickiego, byłe więzienie na Łukiszkach, Muzeum Ofiar Ludobójstwa itp.
Jak zauważyła konsul RP Irmina Szmalec:
„W tym miesiącu obchodzona jest rocznica operacji «Ostra Brama». Będą oni [nauczyciele – dop. RES] mieli okazję uczestniczyć w uroczystości, która z tej okazji odbędzie się na Starej Rossie”.
W tym roku w „Polonijnych spotkaniach…” uczestniczyło 53 nauczycieli z 21 krajów: Australii, Austrii, Brazylii, Belgi, Białorusi, Estonii, Francji, Grecji, Gruzji, Holandii, Irlandii, Kanady, Kazachstanu, Łotwy, Niemiec, Rumunii, Szwecji, Tunezji, Ukrainy, Uzbekistanu i USA.
RES
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!