W dniu 6 czerwca 2022 roku na Zamku Królewskim w Warszawie po raz dwudziesty drugi ogłoszono nazwiska nominowanych do tytułu Mistrza Mowy Polskiej. Nominacje wręczono również przedstawicielom placówek zgłoszonych do tytułu Kuźni Mistrzów Mowy Polskiej.
Wyróżnienie Kuźnia Mistrzów Mowy Polskiej przyznawane jest od 2011 roku przez członków Akademii Mistrzów, skupiającej laureatów wszystkich edycji Programu Mistrz Mowy Polskiej. Nagroda ta przyznawana jest placówkom, inicjatywom lub instytucjom, mającym niekwestionowane zasługi w pielęgnowaniu najlepszych wzorców językowych. Swoje wyróżnienie – tytuł Kuźni Mistrzów Mowy Polskiej Vox Populi – przyznaje również publiczność w głosowaniu ogólnopolskim.
Do tytułu Kuźni Mistrzów Mowy Polskiej w roku 2022 nominowani zostali: „DIALOG. Miesięcznik Poświęcony Dramaturgii Współczesnej”; Zespół Szkół Ogólnokształcących w Bystrzycy Kłodzkiej; Centrum Języka i Kultury Polskiej dla Polonii i Cudzoziemców UMCS w Lublinie; Kampania społeczno-edukacyjna „Ojczysty dodaj do ulubionych” organizowana przez Narodowe Centrum Kultury oraz jako jedyna placówka spoza granic Polski – Polski Teatr Ludowy we Lwowie.
Teatr, funkcjonujący dziś przy ul. Mikołaja Kopernika 42, założony został we Lwowie na przełomie lat 1957–1958, z inicjatywy emerytowanego nauczyciela – polonisty, skrzypka, wielkiego miłośnika polskiej literatury i teatru – Piotra Hausvatera (1894–1966). Pierwsze przedstawienie odbyło się 19 kwietnia 1958 roku w Polskiej Szkole Nr 10 we Lwowie.
Jak informuje Anna Gordijewska w „Nowym Kurierze Galicyjskim”:
„[…] Poprosiłam podzielić się swoimi wrażeniami o nominacji Kuźni Mistrzów Mowy Polskiej dyrektora Polskiego Teatru Ludowego we Lwowie Zbigniewa Chrzanowskiego:
− Znalazłem się wśród bardzo znanych i popularnych osób, aktorów, dziennikarzy, radiowców, filmowców. W jury tego konkursu zasiadają bardzo wybitni znawcy języka polskiego z kilku uniwersytetów m.in. z Krakowa, Lublina oraz Poznania. Byłem bardzo szczęśliwy, że Polski Teatr Ludowy jest wśród nominowanych kandydatów. Kiedy przyszła kolej, żeby zaprezentować nasz zespół teatralny, znalazłem się na scenie i przyznałem się publicznie, że przeżyłem ogromne wzruszenie, dlatego, że w 1993 roku mieliśmy zaszczyt wystąpić na tej scenie. Teraz ta reprezentacyjna sala nosi nazwę sali koncertowej i znajduje się obok sali tronowej. Zaprezentowaliśmy tam Szopkę polską w dość okazałym składzie. To wzruszające spotkanie w tamtych latach było dla nas szalenie ważne i odpowiedzialne. Po tym występie już kilka lat później na tejże scenie zagraliśmy naszą wspaniałą pozycję Odprawę posłów greckich Jana Kochanowskiego. Ta sala jest dla mnie przeżyciem sentymentalnym. Pamiętam wszystko do dziś: zaplecze sali, jak się wchodziło… Znajduje się obok sali, w której kilka lat temu odbierałem nagrodę dla naszego teatru Kustosz Pamięci Narodowej. […]”.
RES
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!