Rosyjskie firmy wykorzystują gruzińskie podmioty prawne do obchodzenia zachodnich sankcji. Tak, według Reutersa, twierdzi grupa ukraińskich deputowanych, wzywając Stany Zjednoczone do podjęcia działań. Parlamentarzyści nie podali jednak szczegółów ani konkretnych przykładów.
Ambasada Gruzji w Waszyngtonie poinformowała, że zarzuty są „całkowicie fałszywe”.
Deputowany Dawid Arachamija, przewodniczący ukraińskiej delegacji w negocjacjach z Rosją, powiedział, że delegacja ukraińska podczas wizyty w USA chce rozmawiać w tej sprawie z kongresmenami, oraz urzędnikami Departamentów Stanu i Skarbu USA.
Przypomnijmy, 4 maja 2022 r. przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen zaprezentowała szósty pakiet unijnych sankcji wobec Federacji Rosyjskiej, w tym embargo na ropę naftową oraz odłączenie Sbierbanku od SWIFT.
Zakazowi dostaw rosyjskiej ropy sprzeciwiają się Węgry.
29 maja agencja Bloomberg, powołując się na źródła, poinformowała, że Komisja Europejska proponuje państwom UE odmowę importu rosyjskiej ropy drogą morską, jednocześnie odkładając ograniczenia na jej import z kluczowego rurociągu „Przyjaźń”.
Następnie Unia Europejska zgodziła się na częściowe embargo na rosyjską ropę.
Porozumienie o zakazie eksportu rosyjskiej ropy do UE obejmuje ponad 2/3 importu ropy z Rosji, zmniejszając znaczące źródło finansowania jej agresji na Ukrainę.
Ponadto nowy pakiet europejskich sankcji obejmuje odcięcie rosyjskiego Sbierbanku od międzynarodowego systemu międzybankowego SWIFT, zablokowanie transmisji trzech kolejnych rosyjskich nadawców państwowych w UE oraz nałożenie sankcji na osoby odpowiedzialne za zbrodnie wojenne na Ukrainie.
1 czerwca 2022 r. prezydent Francji Emmanuel Macron zapowiedział, że do końca 2022 r. Unia Europejska zmniejszy import rosyjskiej ropy o 92%. Macron zaznaczył, że nie wyklucza również embarga na dostawy gazu do UE z Rosji.
2 czerwca analityk ekonomiczny Michaił Krutichin poinformował, że w Rosji pojawiły się informacje o zamknięciu rafinerii ropy naftowej. Tego samego dnia prezydent USA Joe Biden powiedział, że USA i UE dyskutują o możliwości zakupu rosyjskiej ropy po cenie niższej niż rynkowa.
3 czerwca UE ostatecznie zatwierdziła szósty pakiet sankcji wobec Rosji.
Opr. TB, https://www.reuters.com/
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!