Wilno zostało docenione przez Organizację Narodów Zjednoczonych do Spraw Oświaty, Nauki i Kultury (UNESCO) i otrzymało tytuł „miasta literatury UNESCO”, stając się jednym z 40 miast na świecie uhonorowanych tym wyróżnieniem (m.in. indonezyjska Dżakarta, estońskie Tartu, a także Kraków i Wrocław).
Status „miasta literatury UNESCO” ma charakter stały; to część Programu Sieci Miast Kreatywnych UNESCO utworzonego w 2004 roku. Celem programu jest zwiększenie świadomości społecznej na temat znaczenia kultury – także w gospodarce. Tytuł ten może również przynieść wymierne korzyści wspomagając m.in. turystykę kulturalną, czy umożliwiając realizację konkretnych programów z zakresu kultury we współpracy z innymi „miastami literatury”.
Aplikację do tytułu „miasta literatury UNESCO” władze Wilna przygotowywały od 2018 roku we współpracy z partnerami: Litewskim Komitetem Narodowym ds. UNESCO, Stowarzyszeniem Wydawców Litewskich, Związkiem Literatów Litewskich oraz Centralną Biblioteką Miasta Wilna.
Otrzymanie zaszczytnego tytułu tak skomentował mer Wilna Remigijus Šimašius:
„Wilno zostało uznane przez UNESCO za miasto literatury. Ono naprawdę takie jest. Przynajmniej dla mnie – zaczynając od listów Giedymina. Potem Adam Mickiewicz. Następnie Czesław Miłosz, Romain Gary. Także Ričardas Gavelis, Jurgis Kunčinas, Kristina Sabaliauskaitė. My nie tylko piszemy, ale i czytamy. I celebrujemy czytanie – Targi Książki, festiwale literatury, otwarta czytelnia na placu Łukiskim. […] Dziękuję wszystkim, którzy przyczynili się, wspierali, a zwłaszcza wszystkim, którzy czytali i pisali”.
Wyróżnienie skomentowała także wicemer Wilna ds. kultury Edyta Tamošiūnaitė:
„Uzyskanie statusu miasta literatury UNESCO to znacząca ocena naszego miasta i kraju. Efekt świetnej pracy zespołowej. Aplikacja, która przedstawia Wilno jako miasto otwarte i przyjazne dla twórców i miłośników literatury, została przygotowana przez profesjonalnych ekspertów z wieloletnim doświadczeniem w dziedzinie literatury, wydawnictwa i kultury. Dziękuję całemu zespołowi. Zapraszam każdego mieszkańca Wilna i gościa do ponownego poznania literackiego oblicza stolicy”.
RES
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!