Była premier Ukrainy Julia Tymoszenko odwiedza Polskę razem z delegacją ukraińskich parlamentarzystów (jest wciąż deputowaną swojej partii Ojczyzna) oraz Michajło Wołyńcem, szefem wolnych związków zawodowych na Ukrainie. Między innymi spotkała się z dziećmi – uchodźcami w Spale i udzielała wywiadów polskim mediom.
W ośrodku należącym do Solidarności, który odwiedziła Tymoszenko, schronienie znalazło ponad 200 uchodźców z Ukrainy. Dziękowała Polsce za pomoc.
Tymoszenko i innym gościom z Ukrainy towarzyszył Piotr Duda, przewodniczący NSZZ „Solidarność”.
Główny cel wizyty to rozwój działalności związkowej na Ukrainie. Z „Solidarnością” omawiano też ułatwienia dla ukraińskich pracowników.
W hotelu „Solidarności” stworzono pralnię, bawialnię dla dzieci, a nawet magazyn, z którego można w każdej chwili wziąć to, co jest potrzebne. Odbywają się też zdalnie lekcje języka polskiego. A dziś nawet odbył się piknik dla całych rodzin.
Jedna z dziewczynek z Ukrainy odegrała na skrzypcach hymn Ukrainy, następnie dzieci odśpiewały popularną pieśń – „Czerwona kałyna”, pieśń ukraińskich legionów z okresu I wojny światowej, która obecnie jest również bardzo popularna na Ukrainie. Julia Tymoszenko rozmawiała z dziećmi, pytając je o to, jak wygląda teraz ich nauka, i o to, jak spędzają czas. Opowiedziała również o sytuacji na Ukrainie. Polityk podziękowała przewodniczącemu Piotrowi Dudzie za przyjęcie gości.
– Dla nas teraz to nasza rodzina. Ci ludzie są rodziną NSZZ „Solidarność” – powiedział Piotr Duda.
Z kolei na Ukrainie była delegacja Kancelarii Premiera Polski z szefe KPRM Michalem Dworczykiem na czele oraz delegacja Kancelarii Prezydenta RP z szefem biura polityki zagranicznej Jakubem Kumochem.
Przedstawiciele premiera i prezydenta Polski spotkali sie z najważniejszymi ukraińskimi politykami jak minister obrony Ołeksij Reznikow, wicepremier Ukrainy Iryną Wereszczuk oraz prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zelenskim. Była to wizyta robocza.
Minister Kumoch przekazał prezydentowi Zełenskiemu egzemplarz ukraińskiego przekładu książki „Zdążyć przed Panem Bogiem” Hanny Krall – wywiadu-rzeki z bohaterem powstania w getcie warszawskim Markiem Edelmanem, z dedykacją od autorki.
Wczoraj zostałem przyjęty przez Prezydenta @ZelenskyyUa , któremu przekazałem prezent od Hanny Krall – ukraińskie tłumaczenie "Zdążyć przed Panem Bogiem" z bardzo osobistą dedykacją od Autorki. Rozmawialiśmy też o europejskiej perspektywie Ukrainy, którą Polska będzie wspierać. pic.twitter.com/wEltfkpt2q
— Jakub Kumoch (@JakubKumoch) May 17, 2022
Dziękuję Panu Ministrowi @oleksiireznikov za bardzo owocną rozmowę. Poruszyliśmy kilka bardzo istotnych wątków dotyczących systemowej współpracy pomiędzy 🇵🇱 i 🇺🇦. Jestem przekonany, że nasza przyjaźń będzie się rozwijała w kolejnych latach, z korzyścią dla Polski i Ukrainy. https://t.co/ZVP2ABjbOb
— Michał Dworczyk (@michaldworczyk) May 16, 2022
Dziś, dzięki decyzji Premiera @MorawieckiM, zaczęliśmy prace nad dwoma programami pomocy – dla kobiet uwolnionych z rosyjskiej niewoli oraz sierot, których ojcowie polegli w walce. #PolandFirstToHelp https://t.co/2wBG2KAMFY
— Michał Dworczyk (@michaldworczyk) May 16, 2022
Kolejne dobre spotkanie – z Ministrem rozwoju społeczności lokalnej 🇺🇦Ołeksijem Czernyszowem. 🇵🇱🤝🇺🇦 pic.twitter.com/rfXLCad7eh
— Michał Dworczyk (@michaldworczyk) May 16, 2022
Z Ministrem Ołeksijem Czernyszowem omówiliśmy dziś https://t.co/2wi9uezCD4. kwestię wsparcia 🇵🇱 przy budowie kolejnego miasteczka kontenerowego dla uchodźców wewnętrznych z 🇺🇦, tym razem pod Kijowem. Pierwsze takie miasteczko powstało w kwietniu we Lwowie🇵🇱🤝🇺🇦 #PolandFirstToHelp pic.twitter.com/EnnbGVJEI1
— Michał Dworczyk (@michaldworczyk) May 16, 2022
Oprac. MaH, tysol.pl, tvp.pl, twitter.com
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!